• انتشار: 4 فوریه 2019
  • ساعت: 18:30
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 31984
پرینت

مذاکرات صلح نباید به قیمت سیستم نوپای دموکراسی تمام شود

شبکه زنان افغانستان گفته اند که صلح بدون تأمین حقوق بشر قبول نیست و نباید مذاکرات صلح به بهای فروپاشی سیستم نوپای دموکراسی تمام شود.

به گزارش رها، شبکه زنان افغان گفته‌اند که صلح را به قیمت از دست دادن آزادی‌های بنیادی‌ و بدون تأمین حقوق بشر نمی‌خواهند.

شماری از این زنان امروز دوشنبه(۱۴ دلو) در یک کنفرانس مطبوعاتی با نشر یک اعلامیه در کابل گفتند که در نتیجه چندین دهه جنگ و خونریزی در افغانستان، از ‌جمله در زمان طالبان و در مبارزه علیه تروریزم، میلیون‌ها زن افغانستانی بیوه، اطفال‌شان یتیم و مردهای شان معلول و معیوب گردیده‌اند.

در اعلامیه شبکه زنان افغان آمده است که نظام سیاسی و دموکراسی که بعد از سقوط طالبان به وجود آمده، زنان افغان را توانمند ساخته و مذاکرات صلح نباید به قیمت سیستم نوپای دموکراسی تمام شود.

در این اعلامیه تأکیده شده است: “هرج و مرجی که بعد از از میان رفتن پلیس و اردوی ملی افغانستان، بعد از خروج نیروهای اتحاد جماهیر شوروی وقت صورت گرفت، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به افغانستان از جمله زنان کشور وارد نمود. ملغی ساختن نیروهای امنیتی فقط می‌تواند مخالفین ثبات افغانستان را راضی سازد و یک اشتباه محض و جبران‌ناپذیر است”.

زنان افغان گفته‌اند که باید در میز مذاکره حضور فعال داشته و در مذاکرات صلح، نباید حضور زنان به احزاب سیاسی محدود شود و حضور سمبولیک زنان در شورای عالی صلح و دخیل نکردن آنها در بحث‌های مهم سیاسی و ملی در مورد صلح دیگر برای زنان قابل قبول نیست.

آن‌ها در ادامه تصریح کردند، کسانی که در این مذاکرات شرکت می‌کنند، باید این را واضح سازند که حقوق زنان به هیچ عنوانی مورد معامله قرار نمی‌گیرد.

چند روز پیش نیز شبکه زنان افغان با صور بیانیه ای مذاکرات صلح بدون مشارکت زنان و نایده گرفتن دستاوردهای زنان را غیر قابل قبول و نا مشروع دانسته بود.

آنها گفته بودند که زنان افغان از قربانیان اصلی چهار دهه جنگ بوده‌اند و به خصوص در دوران جنگ‌های داخلی و دوره حکومت طالبان، از حقوق اساسی‌ خود چون دسترسی به آموزش و پرورش، خدمات بهداشتی و مشارکت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی محروم شده بودند.

دستاوردهای پس از سال ۲۰۰۱ اکنون برای زنان افغان بسیار مهم است و آنها می‌گویند: “زنان افغان نمی‌خواهند و نمی‌گذارند که قربانی معاملات پس پرده حکومت و جامعه جهانی، احزاب سیاسی و جناح‌های مخالف شوند… زنان به هیچ گروهی حق نمی‌دهند که دستاوردها، مشارکت و حقوق زنان را به معامله بگیرند.”

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *