- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان در هفته های آتی از سرگرفته می شود

گفتنی است در سفر اخیر رئیس جمهوری به پاکستان برای اشتراک در کنفرانس کشورهای قلب آسیا، توافقی میان افغانستان، پاکستان، چین و ایالات متحده صورت گرفت که بر اساس آن تلاش ها برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانسان با طالبان باید انجام گیرد.

هنوز جزئیات دور دوم این مذاکرات از جمله زمان دقیق آن مشخص نیست، اما انتظار می رود تمامی این جزئیات در سفر رئیس ستاد ارتش پاکستان جنرال راحیل شریف به کابل نهایی گردد.

در نشست اخیر، سران هر چهار کشور در گفتگو با رسانه های پاکستانی اشاره کردند که برگزاری دور دوم مذاکرات “مری” که پس از افشای مرگ ملا محمد عمر به تاخیر افتاد نیاز به زمان دارد و ممکن است هفته ها به طول بیانجامد.

همچنین گفته می شود بر خلاف دور اول این مذاکرات که پاکستان نقش سازماندهنده اصلی را ایفا کرد، این بار هماهنگی از سوی هر چهار کشور صورت می گیرد و کمیسیونی متشکل از نمایندگان هر چهار کشور به همین منظور تشکیل می شود تا این پروسه را نظارت کند.

بر اساس گفته های یک دیپلمات امریکایی، دور دوم مذاکرات احتمالا در سال آینده میلادی و پس از سفر راحیل شریف به کابل صورت می گیرد.

در همین حال، اما مقامات کشور امیدوارند که این مذاکرات دو هفته دیگر صورت پذیرد زیرا مقامات در پاکستان می گویند که گفتگوهایی را با طالبان در این خصوص انجام داده اند.

اما از سویی دیگر، بزرگترین چالش پیش رو برای از سر گیری دور دوم مذاکرات صلح، حمله اخیر گروه طالبان به میدان هوایی کندهار و حمله به مهمانخانه سفارت اسپانیا در منطقه شیرپور کابل است.

شورای عالی صلح افغانستان این حملات اخیر از سوی طالبان را شدیدا محکوم کرد و آن را مانند “یک سیلی به صورت صلح” تشبیه کرد.