• انتشار: 18 ژانویه 2018
  • ساعت: 10:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25757
پرینت
امرالله صالح:

مذاکرات صلح ترکیه تکرار افتضاح گذشته و حتی خنده آورتر است

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی کشور در پیوند به گزارش های اخیر در مورد برگزاری غیررسمی نشست صلح در ترکیه آن را «تکرار افتضاح گذشته و حتی خنده آورتر» خواند.

 

امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی کشور و رئیس روند سبز افغانستان می گوید که نشستی که تحت عنوان گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و نمایندگانی از طالبان در شهر استانبول ترکیه برگزار شد، چیزی جز تکرار افتضاح های گذشته و خنده آورتر از آن افتضاح ها نیست.

آقای صالح می گوید که براساس اطلاعاتی که از چندین منبع دریافت کرده است، در این نشست افرادی خود را نماینده طالبان معرفی کرده بودند، که در واقع از این گروه نمایندگی نمی کنند.

به گفته ی وی، یکی از این افراد «ملا رئوف» نام دارد که پیش تر از اعضای حزب اسلامی حکمتیار بود و از سال ۲۰۰۳ تاکنون هیچ فعالیتی نداشته است.

صالح علاوه کرده است که ملا رئوف مبتلا به مریضی چربی خون است و از این مذاکرات تنها او نفع می برد، زیرا به دنبال تداوی رایگان در کشور ترکیه است.

رئیس پیشین امنیت ملی همچنین می افزاید که شخص دیگری که در این نشست مثلا از طالبان نمایندگی می کند، در واقع یکی دیگر از اعضای حزب اسلامی حکمتیار است که در شهر پشاور پاکستان دکان موتر فروشی دارد.

امرالله صالح تصریح می کند که در حزب اسلامی حکمتیار در واقع به دنبال منابع مالی ای است که در اختیار این گونه روندهای صلح می باشد، از همین رو این بازی را با آقای جریر هماهنگ کرده است.

لازم به ذکر است که پس از نشر گزارش هایی در مورد برگزاری این نشست در استانبول، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان این نشست را رد کرد و آن را یک دروغ عنوان کرد.

منابع رسمی دولت افغانستان نیز به دنبال آن این گفتگوها را رد کرد و گفت که افغانستان هیچ موضع رسمی در این نشست نداشته و هیچ اطلاعی در این خصوص ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *