• انتشار: 19 ژوئن 2015
  • ساعت: 20:26
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 294
پرینت
رئیس جمهوری:

مدت کار پارلمان تمدید شد

محمد اشرف غنی, رئیس جمهوری, گفته است که پارلمان فعلی تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به کار خود ادامه خواهد داد.

بر اساس قانون اساسی، قرار بود دوره کنونی مجلس نمایندگان کشور، روز اول سرطان امسال به پایان برسد اما انتخابات دوره آینده مجلس تا به حال برگزار نشده است.

قانون اساسی زمان برگزاری انتخابات را ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از اول سرطان پیش‌بینی کرده است.

ادامه کار مجلس فعلی و مشروعیت قانونی آن در هفته‌های اخیر به بحثی جدی در کشور تبدیل شده است.

ریاست جمهوری در یک نامه خبری که امروز جمعه ۲۹ جوزا منتشر شده گفته است که تصمیم به ادامه کار مجلس نمایندگان تا زمان اعلام نتایج انتخابات دور بعدی، “با تاسی از احکام صریح قانون اساسی مبنی بر فعالیت مستمر قوای ثلاثه، تداوم قانون‌گذاری و اعمال حاکمیت از سوی نهادهای سیاسی تعریف شده در آن (قانون اساسی)”، گرفته شده است.

در این خبرنامه همچنین گفته شده که “مشکلات فنی و مالی و ضرورت اصلاحات لازم در نظام انتخاباتی کشور”، باعث تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمان شده است.

 

هفته گذشته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری گفته بود که موضوع ادامه کار دوره فعلی پارلمان، به دادگاه عالی کشور ارجاع خواهد شد.

در خبرنامه امروز ریاست جمهوری نیز گفته شده که تصمیم برای تمدید کار پارلمان فعلی، “با توجه به رویه در موارد قبلی و نظریات ستره محکمه (دادگاه عالی)” گرفته شده است.

در خبرنامه‌ای که امروز از سوی دفتر ریاست جمهوری منتشر شده، بر تعهد حکومت برای تعیین زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان تا یک ماه دیگر، تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *