• انتشار: 4 فوریه 2019
  • ساعت: 13:38
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31975
پرینت
دکتر عبدالله رئیس اجرائیه در نشست شورای وزیران

محور صلح باید دولت افغانستان باشد

داکتر عبدالله گفته است که بزرگترین مانع صلح عدم تغییر موضع طالبان است زیرا تاهنوز طالبان غیر از امارات اسلامی خودشان، هیچ طرح دیگری را قبول نکرده‌اند.

به گزارش رها، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در واکنش به نشست آینده مسکو با حضور رهبران سیاسی و نمایندگان طالبان در مورد صلح افغانستان می‌گوید: باید محوریت نشست‌های صلح، دولت افغانستان باشد؛ زیرا تاهنوز طالبان غیر از امارات اسلامی خودشان، هیچ طرح دیگری را قبول نکرده‌اند.

داکتر عبدالله که در نشست شورای وزیران در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: بزرگترین مانع در روند صلح طالبان است زیرا که موضع طالبان تغییر نکرده است.

به گفته وی، اگر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، طالبان هیچ دلیلی برای پیوستن به پروسه مذاکرات صلح ندارند.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفته است: “هیچ توافقی مبنی بر استقرار پایگاه‌های دائمی ایالات متحده در افغانستان صورت نگرفته است و خروج بخشی از نیروهای آمریکایی  به معنای “روز قیامت” نیست، زیرا اکثر نقاط کشور توسط نیروهای امنیتی افغان محافظت می‌گردد”.

وی خاطرنشان کرد که یک روز بالاخره سربازان خارجی افغانستان را ترک خواهند کرد و افغانستان باید برای این کار آماده شود.

داکتر عبدالله افزود: اگر بخشی از نیروهای خارجی از افغانستان خارج شود، به معنی پایان تعهدات جامعه جهانی و امریکا در قبال افغانستان نیست.

وی در عین حال در مورد برخی تلاش‌ها برای ایجاد حکومت موقت در افغانستان گفت: “یکی از شخصیت‌های ما که در مورد دولت موقت حرف می زند و تلاش های خود را در این زمینه آغاز کرده است، فکر می کند که اگر یک دولت موقت ایجاد شود، رهبری آن همانند گذشته خواهد بود.

این در حالی است که دونالد ترامپ به تازگی گفته است تنها نیروهای اطلاعاتی امریکا را در افغانستان نگه میدارد و بقیه نیروهای نظامی را خارج می سازد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *