• انتشار: ۳ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۲۲:۱۲
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 26637
پرینت

محمد اشرف غنی برای افتتاح ساخت بخش افغانستان پروژه تاپی وارد هرات شد

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور برای افتتاح بخش افغانستان پروژه خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند یا (تاپی) وارد ولایت هرات شد.

قربانگلی بردیمحمدف رئیس جمهوری ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان و وزیر خارجه هند نیز قرار است در این مراسم اشتراک کنند.

پروژه خط لوله انتقال گاز ترکمنستان که از میدان عظیم گازی ترکمنستان آغاز می گردد، و پس از عبور از کشورهای افغانستان و پاکستان به هند می رسد، در اواخر سال ۲۰۱۵ و با سرمایه گذاری یک میلیارد دالری آغاز گردید.

کار ساخت این خط لوله انتقال گاز در افغانستان که توانایی انتقال ۳۳ میلیارد مکعب گاز را طی یک سال دارد، قرار است فردا (جمعه) طی مراسمی بزرگ و با اشتراک سران کشورهای عضو این پروژه آغاز گردد.

مقامات وزارت معادن و پترولیم کشور می گویند که پس از تکمیل کار ساخت این پروژه، افغانستان در طول ۱۰ سال اول آن، سالانه ۵۰۰ میلیون مکعب گاز دریافت می کند.

به گفته ی این مقامات، این پروژه برای هزاران تن از شهروندان کشور فرصت های شغلی ایجاد می کند.

همچنین همزمان با افتتاح کار ساخت بخش افغانستان پروژه تاپی، پروژه های خط انتقال برق ۵۰۰ کیلو وات ترکمنستان به افغانستان و پاکستان و پروژه فایبر نوری و همچنین کار ساخت خط آهن ترکمنستان و ایران نیز در هرات آغاز می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *