• انتشار: 25 جولای 2017
  • ساعت: 17:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22901
پرینت

محمدالماس زاهد به جای احمد ضیا مسعود منصوب شد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری محمدالماس زاهد را به جای احمدضیا مسعود به عنوان مشاور ارشد و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور انسجام ملی منصوب کرد.

آقای غنی حدود سه ماه پیش، احمد ضیا مسعود را با تمامی کارمندانش بدون هیچ دلیلی از کار برکنار کرده بود.

ارگ امروز سه شنبه با نشر چندین خبرنامه گفته است که رئیس جمهوری شش مقام ارشد را در سمت‌های مختلف منصوب کرده است.

براساس این احکام، آقای زاهد، نماینده مجلس و از فرماندهان پیشین حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، به عنوان مشاور ارشد و نماینده ویژه رئیس جمهوری در امور انسجام ملی منصوب شده است.

همچنین گل‌آغا شیرزی، والی پیشین ننگرهار و قندهار به حیث سرپرست وزارت سرحدات و قبایل، حمید طهماسی، معاون پیشین وزارت داخله، سرپرست وزارت حمل و نقل، عبدالمتین بیگ معاون پیشین امنیت ملی به عنوان رئیس اداره ارگان‌های محلی، همایون محتاط، رئیس اداره ثبت احوال نفوس و فضل‌الله مجددی والی تخار تعیین شده‌اند.

معرفی این دو سرپرست وزارت نیاز به رأی اعتماد مجلس نمایندگان دارد. آقای شیرزی و طهماسی در حالی به این سمت معرفی شده‌اند که اعضای مجلس برای ۴۵ روز به تعطیلات تابستانی رفته‌اند.

در حال حاضر چند عضو دیگر کابینه افغانستان نیز از ماه‌ها پیش به عنوان “سرپرست” کار می کنند و تا حال رأی اعتماد مجلس را به دست نیاورده‌اند.

انتصاب آقای محتاط به ریاست اداره ثبت احوال نفوس که مدیریت توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را هم به عهده خواهد گرفت، اهمیت دارد.

برنامه انتشار این شناسنامه‌ها به دلیل جنجال بر سر چگونگی درج هویت ملی و قومی شهروندان در آن به‌شدت جنجالی شد و همچنین به دلیل تاکید فراوانی که بر ارتباط انتشار این شناسنامه‌ها و شفافیت در انتخابات شده، مهم تلقی می‌شود.

براساس اطلاعیه‌ای که دفتر ریاست جمهوری منتشر کرده، آقای زاهد در “مراسم باشکوهی” با حضور رئیس‌جمهوری و شماری از فرماندهان جهادی شمال کابل، که آقای زاهد هم از آن جا است، معرفی شده است.

از این جمله انتصاب آقای زاهد به جای احمدضیا مسعود به دلیل برکناری جنجال‌برانگیز او در ۲۸ حمل اهمیت سیاسی دارد.

آقای زاهد در سال‌های اخیر در حال تبدیل شدن به فردی قدرتمند و نزدیک به ارگ ریاست جمهوری بوده، امری که برای احمدضیا مسعود و سایر رهبران حزب جمعیت اسلامی خوشایند نبوده است

همچنین آقای شیرزی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ به رقابت با آقای غنی پرداخت و در زادگاهش قندهار و چند ولایت جنوبی دیگر آراء قابل توجهی به دست آورد، اما در دور دوم انتخابات به تیم عبدالله عبدالله، رقیب آقای غنی و رئیس اجرائی فعلی پیوست.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *