• انتشار: 14 دسامبر 2015
  • ساعت: 16:14
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5150
پرینت

محقق از جامعه جهانی خواست تا قوانین مهاجرت را رعایت کند

وزارت امور مهاجران روز جهانی مهاجرت را در کابل با حضور مقام های دولتی و غیر دولتی و نهادهای بین المللی تجلیل کرد.

محمدمحقق، معاون دوم ریاست اجرایی کشور در این نشست از جامعه جهانی خواست تا قوانین مهاجرت و کنوانسیون های مهاجرین را رعایت کرده و با مهاجرین افغان برخورد انسانی داشته باشند.

وی پدیده مهاجرت را یک مساله اجتناب ناپذیر برای انسان ها عنوان کرد و گفت که جلوگیری از این پدیده غیرممکن است.

آقای محقق مهاجرت های اخیر را در کشور، یک بار تحمیلی خواند و تصریح کرد که در حال حاضر، این وضعیت پیش آمده و مردم مجبور به ترک خانه و کشورشان هستند.

سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان نیز گفت که در شش ماه اول سال، به دلیل اعتماد مردم به حکومت وحدت ملی بیشتر از ۳۰۰ هزار مهاجر به کشور برگشت؛ اما در شش ماه دوم امسال به دلایل مختلف بیشتر از ۱۵۰ هزار تن در کشورهای اروپایی تقاضای پناهندگی داده است.

وزیر امور مهاجرین گفت که پدیده مهاجرت اخیرا در کشور به گونه بی سابقه افزایش یافته است و اکثریت قاطع مهاجران را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند. مهاجرت جوانان به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی، مقامات حکومت را نیز نگران ساخته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین کشور نیز جوانان را نیاز آینده کشور خواند و از آنان خواست که کشور را ترک نکنند زیرا با ترک وطن به سر منزل مقصودشان نمی رسند.

آقای کرزی با اشاره به این که افغانستان از جوانب مختلف زیر تبلیغ جنگ روانی قرار دارد تصریح کرد: ” ما اگر اقدام کنیم؛ برای آبادی کشورمان، افغانستان خاک سرشار از ثروت و ذخایر طبیعی دارد و ما باید هوشیار باشیم و برای آبادی وطن دست به دست هم دهیم”.

آقای کرزی خطاب به جوانان گفت: “مشکلات امروز در کشور ما موقتی است و به دلیل این مشکلات نباید افغانستان را ترک کنید”.

قابل ذکر است که از روز جهانی مهاجرت در حالی تجلیل می شود که افغانستان بعد از سوریه بیشترین مهاجر را در سطح جهان دارد.

نبود امنیت، بیکاری، افزایش فقر و نبود اعتماد مردم به حکومت، از جمله عوامل افزایش روز افزون مهاجرت مردم از کشور خوانده شده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *