• انتشار: ۲ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۴:۲۹
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17759
پرینت

محصلین افغان در پاکستان از مهلت تعیین شده برای بازگشت، بیشتر می مانند

مقامات پاکستانی اعلام کرده اند که محصلین افغان در این کشور می توانند فراتر از مهلت نهایی تعیین شده برای خروج داوطلبانه مهاجرین (دسامبر ۲۰۱۷) از این کشور حضور داشته باشند.

محمد شهزاد ارباب معاون وزیر امور ایالتی پاکستان گفته است که اگر طرح مذکور توسط کابینه مورد قبول واقع شود، محصلین افغان می توانند فراتر از مهلت نهایی تعیین شده برای خروج داوطلبانه مهاجرین از پاکستان حضور داشته باشند.

محمدشهزاد ارباب گفت: “مهلت نهایی تعیین شده برای خروج داوطلبانه مهاجرین افغان از پاکستان مشمول محصلین افغان نمی شود. محصلین افغان اگر گواهی اشتغال به تحصیل از مراکز تحصیلی مربوطه شان تهیه کنند، می توانند فراتر از دسامبر ۲۰۱۷ نیز به تحصیل خود در پاکستان ادامه دهند.”

وی افزود با این طرح، هزاران تن از محصلین افغانستانی می توانند به تحصیل شان در پاکستان ادامه دهند.

ارباب علاوه کرد که وزارت امور ایالتی و مناطق مرزی پاکستان این طرح را به کابینه پیشنهاد داده است و کابینه نیز به احتمال زیاد این ماه این طرح را تایید خواهد کرد.

او گفت بعد از تایید این طرح، آن دسته از محصلان افغان که گواهی اشتغال به تحصیل واقعی از مراکز تحصیلی مربوطه شان داشته باشند، نیاز به بازگشت ندارند.

او همچنین گفت که دولت پاکستان حتی پس از مهلت تعیین شده برای خروج داوطلبانه مهاجرین از پاکستان، اقدام به اخراج اجباری آنها نمی کند.

به گفته وی، سال گذشته در حدود ۴۰۰ هزار مهاجر ثبت شده، به طور داوطلبانه به افغانستان بازگشتند.

محمد شهزاد ارباب افزود که وزارت مناطق مرزی پاکستان (سفران) طرح جامعی را برای بازگشت داوطلبانه و دوامدار مهاجران افغان از این کشور و آینده حضور اتباع افغانستان در پاکستان آماده کرده است.

او گفت که براساس این طرح، اتباع افغانستان به چهار دسته تقسیم بندی می شوند.

او گفت “براساس این طرح، که نیازمند تایید کابینه نیز می باشد، محصلین افغان باید گواهی اشتغال به تحصیل از مراکز تحصیلی مربوطه شان داشته باشند، سرمایه گذاران باید اسناد معتبر از بورد سرمایه گذاری به وزارت داخله پاکستان ارائه دهند، اتباع افغان که همسران پاکستانی دارند، ویزای بلند مدت برای اقامت در پاکستان دریافت می کنند، و بیمارانی که برای درمان به پاکستان می آیند، نیز سهولت های لازم برای اقامت دریافت می کنند.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *