• انتشار: 12 نوامبر 2019
  • ساعت: 16:03
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 39492
پرینت

مجلس سنا: تأخیر در اعلام نتیجه انتخابات کشور را به بحران می برد

مجلس سنا بار دیگر از جنجال‌ها در روند اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی و تاکید کرد کمیسیون باید مطابق طرزالعمل‌های داخلی نتایج را در وقت معین اعلام کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امروز سه‌شنبه (۲۱ عقرب) این مجلس گفت کمیسیون انتخابات باید مطابق لوایح و طرزالعمل‌های کاری خود در مورد اعلام نتایج انتخابات تصمیم بگیرد.

آقای ایزدیار تاکید کرد کمیسیون انتخابات باید با تصامیم درست مشکلات به وجود آمده در روند بازشماری آرا را حل کند و زمانی‌که بحث به خارجی‌ها ارجاع می‌شود، کشور به بحران می‌رود.

او با اشاره به اعتراض نامزدان انتخابات از روند شمارش آرا تاکید کرد که کمیسیون انتخابات باید به خواست‌ها و نگرانی‌های نامزدان پاسخ دهد.

به گفته او، برخورد غیرقانونی کمیسیون انتخابات در روند بازشماری آرا، اعتبار کمیسیون را یک بار دیگر زیر پرسش‌های جدی قرار  می‌دهد.

با این وجود، سمیع فیصل نایب منشی مجلس سنا می‌گوید که کمیسیون انتخابات در روند بازشماری آرا لوایح و طرزالعمل داخلی خود را زیر پا کرده است.

آقای فیصل افزود که بر بنیاد لوایح داخلی کمیسیون، چند مرحله دیگر از جمله جداسازی آرای معتبر از نامعتبر، تشخیص و تثبیت آرای هر صندوق پیش از بازشماری آرا باید تکمیل شود؛ ولی کمیسیون بدون در نظرداشت این موارد به بازشماری آرا مباردرت ورزیده که سبب واکنش نامزدان شده‌است.

او تاکید کرد: “کمیسیون باید به هوش بیاید و با سرنوشت مردم بازی نکند؛ در غیر آن این عمل آنان افغانستان را به سمت وضعیت خطرناک به پیش خواهد برد.”

لطف‌الله‌بابا هم یادآور شد که اعضای کمیسیون انتخابات باید استقلالیت خود را حفظ کرده و از طرفداری از احمد و محمود گذشته و با احترام به آرای مردم افغانستان، نتایج انتخابات را اعلام کنند.

سناتوران تاکید کردند که به هر اندازه که روند اعلام نتایج به تعویق بیافتد به همان اندازه احتمال بروز بحران در کشور بیشتر می‌شود.

این در حالی است که حواعلم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات امروز گفت، باتوجه به مشکلات موجود در روند بازشماری آرا احتمالاً این کمیسیون نتواند نتایج ابتدایی انتخابات را در ۲۳ عقرب یعنی تا دو روز دیگر اعلام کند.

پیش از این قرار بود نتایج ابتدایی آرا در ۲۷ میزان اعلام شود؛ اما کمیسیون انتخابات اعلام نتایج را به ۲۳ عقرب به تاخیر انداخت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *