• انتشار: 26 فوریه 2016
  • ساعت: 09:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7613
پرینت

مبارزه با فساد؛ آزمون  جدی حکومت محلی بامیان

مبارزه و پیکار با پدیده نا میمون و ویرانگر فساد اداری در بامیان که در طول عمر حکومت کنونی دمار از روزگار مردم در آورده است، از شعار های اصلی والی کنونی بامیان در آغازین روزهای شروع بکارش بعنوان مسئول درجه یک در این ولایت بوده است.

اقدامات بعدی ایشان در خصوص تغییرات و تبدیلات در کادرهای اصلی در راس بعضی از ادارات دولتی در بامیان که هدف آن نیز مبارزه با فساد اداری عنوان شده است، تا حد زیادی ذهنیت عامه را نسبت به صداقت و تعهد جدی حکومت محلی بامیان درین امر با روند مثبت روبرو ساخته است و امیدها را برای تداوم این روند زنده تر ساخته است.

چالش های بیشماری اما در تمام افغانستان و نیز در بامیان فرا روی مبارزه جدی با کاهش فساد اداری وجود دارند که میتوانند این روند را با کندی و یا حتی با ناکامی مواجه سازند. حکومت محلی بامیان نیز چالش های بسی جدی و خطر آفرینی را در پیش رو دارد که میتواند مبارزه با فساد اداری را با در مواجهه با موانعی قرار دهد.

در ظاهر امر اما مخالفین سیاسی، یکی از جدی ترین رقبا و موانع بر سر راه این امر مهم به شمار می آیند و از آن جایی که در افغانستان سیاست ها غیر انسانی بوده و رقابت همواره منفی و رسیدن به قدرت با ابزار های غیر قانونی و غیر منطقی به امری معمول مبدل گشته است، حکومت محلی بامیان هم ازین ناحیه میتواند آسیب پذیر باشد و رقبای سیاسی والی کنونی بامیان در معرض روبرو شدن با جدی ترین چالش ها با استفاده از سیاست غیر انسانی و بدور از عرف رقابت سالم برای عرضه خدمات سالم قرار دهد.

در کنار این موضوع اما، حرف ها و حدیث هایی نیز در خصوص عدم برخورد یکسان با قضایای مبارزه با فساد اداری از سوی حکومت محلی بامیان شایع شده است که در صورت عدم موجودیت شفافیت و پاسخ قناعت کننده، ذهنیت بوجود آمده کنونی در اذهان عامه با شکنندگی روبرو خواهد شد و اعتماد ها را نسبت به توازن و برخورد یک سان حکومت محلی بامیان و در راس آن شخص والی به شدت کاهش خواهد داد.

بنابرین در نتیجه میتوان گفت که اداره محلی بامیان در اوج گذر از یک آزمون بسی دشوار و سختی در برابر مردم بامیان قرار گرفته است و عبور موفقانه و مقتدرانه ازین آزمون سرنوشت ساز، تعهد، پشتکار، صداقت و مبارزه جدی در امر مبارزه با فساد اداری و سایر عناصر و اراکین حکومت داری خوب را می طلبد و امید میرود که این موفقیت که دست نیافتنی نیز نیست، با گذشت زمان بدست آید که تبعات مثبت آن هم برای حکومت محلی و هم برای مردم بامیان نیک است و دست آوردی بسی عظیم و قابل ستایش که کارنامه های روشنی را در برگه های تاریخ رقم خواهد زد.

زمان احمدی-بامیان

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *