• انتشار: 24 آگوست 2017
  • ساعت: 12:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 23761
پرینت
فرمانده ناتو در افغانستان:

ما هرگز اجازه نخواهیم داد که افغانستان دوباره به مرکز تروریسم تبدیل شود

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروی امریکایی و ناتو در افغانستان در پی اعلام استرتیژی امریکا در قبال افغانستان گفت که هرگز اجازه نمی دهیم افغانستان بار دیگر مرکز تروریسم شود.

 

آقای نیکلسون، امروز پنجشنبه ۲ سنبله در یک نشست خبری در کابل اظهار کرد که ایالات متحده مشتاق مبارزه با القاعده، داعش و طالبان است و تا تروریسم ناامید شود.

وی خطاب به گروه های تروریستی گفت که در میدان جنگ راهی برای پیروزی وجود نخواهد داشت و صلح و مصالحه تنها چارۀ آنان (تروریستان) است.

آقای نیکلسون گفت که مردم افغانستان از تروریزم به تنگ آمده‌اند و خواستار صلح هستند، بنابرین امریکا متعهد به حمایت از نیروی مسلح افغانستان در برابر هراس‌افگنان است.

در همین هوگو لارنس، سرپرست سفارت امریکا در کابل نیز گفت که استراتیژی جدید امریکا در قبال افغانستان روی مشکلات و چالش‌های موجود در افغانستان و پاکستان متمرکز است

آقای لارنس اضافه کرد که امروز ما در اینجا تعهد خود را به دولت وحدت ملی و مردم افغانستان اعلام می کنیم و در کنار حکومت افغانستان خواهیم بود.

آقای لارنس گفت ما باید فشار را بر طالبان نگه داریم تا ناچار به گفت‌گو با حکومت افغانستان شودند و جنگ کنونی پایان یابد.

طالبان پیش از این در واکنش به استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان اعلام کردند که تا یک سرباز امریکایی در افغانستان حضور داشته باشد، به جنگ ادامه خواهند داد.

لارنس اما گفت که برخی از عناصر هنوز هم از طالبان پشتیبانی می‌کنند و ما از کشورهای منطقه می‌خواهیم تا دست همکاری را به حکومت افغانستان داده و پاکستان و هند در این زمینه نقش ایفا نمایند.

هوگو لارنس از پاکستان خواست تا در برابر گروه‌های هراس‌افگن اقدام کند و دیگر اجازه ندهد امنیت افغانستان و منطقه را به تهدید مواجه سازند.

او گفت اگرچه پاکستان از متحدان ما در جنگ با هراس‌افگنی در منطقه بوده اما هنوز گروه‌های مشخصی در پاکستان حضور دارند که افغانستان را تهدید می‌کنند و به گروه‌هایی پناه داده که در افغانستان می‌جنگند.

جنرال نیکلسون نیز گفت که پناهگاه‌های امن هراس‌افگنان هنوز در پاکستان هستند و سفیر که امنیت افغانستان و منطقه را تهدید می‌کنند.

پیش از این مقام‌های امریکایی گفته‌اند در صورتی که پاکستان آن‌چه را تا کنون کرده تغییر ندهد، اقدامات جدی‌تری را علیه آن کشور انجام خواهند داد.

اما مقام های پاکستانی بعد از موضع گیری اخیر مقام های امریکایی این اتهام را رد کرده و گفته است که پاکستان خود قربانی تروریسم است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *