• انتشار: 5 دسامبر 2015
  • ساعت: 18:09
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4876
پرینت
اداره ملی نورم و استاندارد:

ماهانه بیش از یک میلیون لیتر تیل/سوخت برگشت داده می شود

اداره ملی نورم و استاندارد کشور می گوید که طی شش ماه گذشته بیش از ۶٫۵ میلیون لیتر تیل بی کیفیت بعد از بررسی کیفیت از بندرهای کشور برگشت داده شده است.

مجیب الرحمان خطیر، معاون اداره ملی نورم و استندرد کشور که به دلیل بی کیفیت بودن مواد سوختی و آلودگی هوای شهر کابل به مجلس فراخوانده شده بود، گفت علت اصلی این آلودگی ها، مواد سوختی بی کیفیت می باشد.

آقای خطیر گفت که ماهانه بیش از یک میلیون لیتر تیل بی کیفیت از بندرها و مرزهای کشور برگشت داده می شود، ولی باز هم به طور معافیتی و قاچاق تیل بی کیفیت وارد کشور می گردد.

وی افزود که در سال جاری فقط از بندر آقینه در شمال کشور، ۲۰ هزار تانکر تیل وارد کشور شد که ۱۷ هزار تانکر با سند معافیتی و بدون بررسی اداره ملی استندرد وارد کشور شده بودند.

گفتنی است که تیل های معافیتی به منظور استفاده نیروهای خارجی وارد کشور می شود و مورد بررسی اداره ملی نورم و استندرد قرار نمی گیرد.

معاون اداره ملی نورم و استندرد می گوید که مصرف نیروهای خارجی نسبت به سال های قبل کاهش پیدا کرده و دیگر این مقدار تیل را نیاز ندارند.

او افزود که این مقدار تیل تحت عنوان معافیتی (معافیت از مالیات) و مصرف نیروهای خارجی وارد کشور می شود ولی در اصل تیل های بی کیفیتی است که به مصرف داخلی می رسد.

به گفته مقام های اداره ملی نورم و استندرد در سال گذشته ۲۰ میلیون لیتر تیل بی کیفیت رد و به کشور صادر کننده برگشت داده شد.

کارشناسان علت اصلی آلودگی های هوای شهر کابل را دود ناشی از سوخت مواد بی کیفیت می گویند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، ۴۴ درصد هوای کابل منو اکساید کربن است که براثر سوخت مواد بی کیفیت تولید می شود.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *