• انتشار: ۹ سرطان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۵:۳۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22038
پرینت

ماتیس در مورد افغانستان: زمانبندی برای جنگ نمی گذارم

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در نشست وزرای دفاع ناتو در خصوص وضعیت جنگ در افغانستان گفت “من زمانبندی برای جنگ نمی گذارم.”

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا روز گذشته (پنجشنبه) در نشست وزرای دفاع ناتو از دادن اطلاعاتی در خصوص چارچوب زمانی جنگ در افغانستان خودداری کرد و گفت نمی تواند برای جنگ زمانبندی بگذارد.

وی گفت: “من زمانبندی برای جنگ نمی گذارم، به همین سادگی. جنگ پدیده ای غیرقابل پیش بینی است. و هرگونه تلاش برای دادن یک پاسخ در این خصوص احتمالا با شکست مواجه می شود.”

او افزود: “این طور نیست که به راحتی بتوانید پایان یک جنگ را اعلام کنید، یا بخواهید پایان دهید و یا اینکه بگویید می خواهم جنگ را ترک کنم، و هیچ بهایی هم نمی پردازم. مهم ترین پاسخ در خصوص چارچوب زمانی جنگ افغانستان، مقدار بهای نجنگیدن در این جنگ است. و در این خصوص، ما هیچ تمایلی به پرداختن این بها نداریم.”

در جریان نشست وزرای دفاع ناتو که روز گذشته در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار شد، ناتو تصمیم گرفت که تا ۳ هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند.

سرمنشی ناتو در این خصوص گفته است که تاکنون ۱۵ کشور اعلام کرده اند که سرباز به افغانستان اعزام می کنند و انتظار می رود که کشورهای دیگری نیز به این جمع اضافه شوند.

جیمز ماتیس پس از این نشست در یک کنفرانس خبری گفت بسیار خوشحال است که متحدان آمریکا تمایل به اشتراک بیشتر دارند.

او گفت: “ما همچنان چندین خلا داریم، اما کشورها در حال سهم گیری هستند. تاکنون ۷۰ درصد این خالی گاه ها را پر کرده ایم و براساس چیزهایی که شنیده ام، بسیار بسیار خوشبین هستیم، که خالی گاه های دیگر را نیز پر می کنیم.”

ماتیس علاوه کرد به محض برگشتن به واشنگتن با جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا دیدار و مشورت می کند، سپس استراتژی جدیدی در خصوص افغانستان به دونالد ترامپ ارائه خواهد کرد. “در آن موقع، تعداد سربازان امریکایی در افغانستان را اصلاح می کنیم.”

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *