• انتشار: ۱۴ دلو ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۱۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18309
پرینت

«لطیف عزیزی» قاچاقبر افغان در ترکیه که گروگان گیری می کند

تیم اعزامی خبرگزاری رها به اروپا که در حال ساخت مستند مسافر شهر خیالی می باشد، از یک قاچاقبر افغان سخن می گوید که مهاجران افغان و ایران را در ترکیه گروگان می گیرد تا از خانواده هایشان طلب پول های کلان کند.

از همین رو، این تیم قویا به تمامی هموطنان عزیز هشدار می دهد که ضمن خودداری از سفرهای غیرقانونی، مواظب این گونه افراد خطرناک باشند و از هر گونه معامله و یا ارتباط با این افراد خودداری کنند.

قاچاقبر مذکور «لطیف عزیزی» نام دارد که در شهر استانبول ترکیه مستقر است و تاکنون بارها از مهاجران غیرقانونی ایرانی و افغانستانی مطالبات کلانی داشته است.

او ماه گذشته سه مهاجر غیرقانونی ایران را در شهر استانبول به گروگان گرفته بود و با نشر ویدیوهایی از این سه مهاجر ایرانی، در حالیکه بشدت لت و کوب شده بودند و با سلاح هر روز تهدید به مرگ می شدند، از هر یک از خانواده های این افراد، طلب یک صد میلیون تومان (کمی بیش از ۲۵ هزار دالر) کرده بود.

گفته می شود این رویداد پس از آن صورت گرفت، که قاچاقبر مذکور با دیگر همدستانش بر سر پول اختلاف پیدا می کند، و این سه مهاجر را که مسافران قاچاق یکی از همدستانش بوده، به گروگان می گیرد.

در ویدیویی که بدست خبرگزاری رها رسیده، دیده می شود که این مهاجران در حالیکه از سوی قاچاقبر مذکور با اسلحه تهدید می شوند، از خانواده ها و دوستان شان می خواهند که هر طور شده، پول درخواستی این قاچاقبران را تهیه کنند، در غیر این صورت آنها را خواهند کشت.

گفته می شود که این ویدیو تقریبا یک هفته پس از اینکه این مهاجران در اسارت قاچاقبر مذکور بوده اند، ضبط شده است.

 

لطیف عزیزی همچنین هفته پیش نیز دو پناهجوی دیگر را به گروگان گرفت. هنوز مشخص نیست که این گروگانان تابعیت کدام کشور را دارند، اما بر اساس گفته های شاهدان عینی، برای قاچاقبر مذکور و دیگر قاچاقبران، تابعیت افراد معنایی ندارد و تنها به دنبال پول می باشند.

یک مهاجر دیگر نیز می گوید که لطیف عزیزی چندی پیش، چند هزار دالر آمریکایی وی را به همراه مدارک شناسایی از جمله پاسپورتش را گرفته و فرار کرده است.

گفتنی است که این تیم اعزامی طی مدت کوتاه اقامتی که در کشور ترکیه داشت، با این سه مورد روبرو شد؛ و ممکن است موارد دیگری نیز از سوی این قاچاقبر صورت گرفته باشد که نامعلوم می باشد.

تیم اعزامی تاکید می کند که مهاجران غیرقانونی علاوه بر مواجه شدن با برخورد شدید نیروهای امنیتی کشورها، اغلب با موارد این چنینی نیز مواجه می شوند.

از این رو، این تیم با تاکید دوباره به هموطنان که ضمن خودداری از این گونه سفرهای پر خطر، مراقب این گونه افراد باشند و تحت هیچ شرایطی با این افراد معامله و ارتباط نگیرند.

لازم به ذکر است که خبرگزاری رها طبق قراردادی با وزارت امور مهاجرین کشور، در حال ساخت یک مستند از سفرهای غیرقانونی هموطنان به سوی کشورهای اروپایی می باشد.

تیم پس از ماه ها تلاش و طی هزاران کیلومتر مسافت خطرناک و مسافرتی جانکاه، هم اکنون به کشورهای اروپای غربی رسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *