• انتشار: 17 آوریل 2019
  • ساعت: 11:15
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33784
پرینت
رئیس پیشین امنیت ملی:

لشکرکشی برای نشست قطر لازم نبود! ۲۵ نفر خبره با پیام‌های جدی کافی‌ست!

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، می‌گوید به جای اعزام هیأت ۲۵۰ نفری به نشست قطر، باید یک گروه ۲۵ نفری در این نشست شرکت کنند.

وی معتقد است: «سیاهی لشکر نیابد به کار   یکی مرد جنگی به از صد هزار.»

آقای نبیل در مطلبی در فیس‌بوک خود می‌نویسد: «در این تردیدی نیست که صلح پایدار به معنی واقعی آن، خواست همه مردم افغانستان است و باید برای رسیدن به صلح آبرومند تلاش صورت گیرد و در این راستا مهم نیست که چه کسانی به قطر می‌روند، مهمتر از آن این است که افراد تعیین شده با کدام پیام به نمایند گی از ۳۰ میلیون شهروند داغدیده افغانستان در نشست دوحهٔ قطر اشتراک می‌کنند!؟»

رئیس پیشین امنیت ملی تأکید می‌کند لازم نیست یه هیأت ۲۵۰ نفری به قطر برود بلکه حضور یک گروه ۲۵ نفره در نشست قطر کفایت می‌کند، در این میان کمیت مهم نیست بلکه کیفیت حرف اول را می‌زند، اینکه موضوعات مهم مرتبط با سرنوشت مردم  نظام در نشست قطر مطرح شود.

آقای نبیل می‌افزاید: «حال که می‌بینیم، نشست قطر اگر با همین فهرست لشکرگونه اش باشد، نتیجه اش از همین حالا پیداست.»

نشست قطر با موضوع صلح افغانستان قرار است از ۱۹ تا ۲۱ اپریل سال جاری میلادی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

حکومت افغانستان تحت فشار امریکا و برای نشان دادن حسن  نیت خود در تشکیل اجماع ملی، چند روز پیش شورای عالی مصالحه را تشکیل داد و در ادامه یک هیأت ۲۵۰ نفری متشکل نمایندگان حکومت، رهبران احزاب و شخصیت‌های سیاسی برجسته خارج از حکومت و نمایندگان جامعه مدنی را برای شرکت در نشست قطر تعیین نمود.

براساس اعلام مقامات حکومت افغانستان و طالبان، نشست قطر مذاکره رسمی میان حکومت و طالبان نیست و بیشتر به یک کنفرانس صلح برای تبادل نظرات شبیه می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *