• انتشار: 2 آگوست 2015
  • ساعت: 15:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1372
پرینت
وزارت امور مهاجرین:

لت و کوب مهاجران افغان در پاکستان شایعه است

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران می گوید که نشر تصاویر مربوط به لت و کوب مهاجران افغان در پاکستان شایعه ای بیش نیست.

آقای عالمی امروز (یکشنبه) در یک نشست خبری گفت که تصاویر منتشر شده مربوط به بیجا شدگان داخلی کشور پاکستان می باشد که سال قبل به اسلام آباد –پایتخت  پاکستان- رفته بودند.

دو روز پیش تصاویری در شبکه های اجتماعی به نشر رسید که گویا پولیس پاکستان به محل زندگی مهاجران افغان حمله کرده است و آنان را لت و کوب می کند.

پاکستان و ایران دو همسایه افغانستان است که طی سه دهه اخیر پذیرای بیشترین مهاجر افغان بوده اند اما هر از گاهی خبری هایی مبنی بر نقض قوانین حقوق بشری از این کشورها منتشر می شود.

وزارت امور مهاجرین به منظور جلوگیری از مهاجرت و بازگشت دواطلبانه مهاجران برنامه های بلند مدتی با همکاری نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی ترتیب داده است.

وزارت امور مهاجرین کارگاه چهار روزه ای که به منظور نهایی سازی پلان استراتیژیک پنج ساله و ظرفیت سازی کارمندان ارشد این وزارت است، تشکیل داده است.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران پیش نویس این طرح را گامی مثبت برای جلوگیری از پدیده مهاجرت و بازگشت داوطلبانه مهاجران بیان کرد.

به گفته وی، افغانستان حدود ۶ میلیون مهاجر و یک میلیون بیجا شده داخلی دارد.

آقای بلخی افزود، مرور پدیده مهاجرت، مدیریت مهاجران، استقرار و ادغام بیجا شدگان، ارایه خدمات به مهاجران و بیجا شدگان، مدیریت امور مهاجرت، ظرفیت سازی در کشور، شفافیت و حسابدهی در وزارت و همکاری و هماهنگی ادارات داخلی از برنامه هایی است که در پلان استراتیژیک وزارت گنجانده شده است.

وزیر امور مهاجران می گوید که نبود برنامه های درست در یک دهه گذشته باعث برگشت همه مهاجران نشد و طی چند سال اخیر نیز تعدادی دیگر نیز دست به مهاجرت زدند.

به گفته مقام های وزارت امور مهاجران طی یک دهه اخیر حدود شش میلیون مهاجر به کشور بازگشته است و بیش از شش میلیون دیگر مهاجر می باشند.

خانم بامبو، نماینده (UNCHR) اما، بازگشت شش میلیون مهاجر به کشور را دستاورد بزرگی بیان کرد و گفت که این سازمان در سال جاری توجه ویژه ای به مهاجران افغان خواهد داشت.

خانم بامبو افزود که در اخیر سال جاری میلادی (UNCHR) برنامه گسترده ای به منظور توجه بیشتر به مهاجران افغان برگزار خواهد کرد.

گفتنی است، (UNCHR) به منظور بررسی وضعیت مهاجران با نمایندگان کشورهای ایران و پاکستان نشستی را برگزار خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *