• انتشار: ۷ جوزا ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۲۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28492
پرینت
به باور آگاهان

قطع مناسبات دوستانه افغانستان با هند خواست اصلی پاکستان است

آگاهان امور سیاسی در افغانستان تاکید می‌کنند که سفر اخیر اتمر به پاکستان مانند سفرهای گذشته مقام‌های افغانستان نتیجه ای در قبال نخواهند داشت.

محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی حکومت افغانستان به منظور گفت‌وگو با مقام‌های پاکستانی  در رابطه به گفت‌گوهای صلح افغانستان با مخالفان مسلح و هم‌چنان مبارزه مشترک دوکشور با تروریزم، صبح روز یک‌شنبه کابل را به قصد اسلام‌آباد ترک کرد.

آقای اتمر در این سفر با مقام‌های نظامی پاکستان در رابطه به اوضاع امنیتی دوکشور و هم‌چنان هم‌کاری‌های آسلام‌آباد با کابل در گفت‌وگوهای صلح با مخالفان مسلح حکومت افغانستان، گفت‌وگو کرد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که آگاهان امور سیاسی در افغانستان تاکید می‌کنند که این سفر مانند سفرهای گذشته مقام‌های افغانستان نتیجه در قبال نخواهند داشت.

به باور آگاهان پاکستان نسبت به آنچه مقام‌های آین کشور می‌گویند صداقت ندارد و تنها تلاش اسلام‌آباد فریب دادن افغانستان است.

این درحالیست که هم اکنون جنگ در ۲۲ ولایت افغانستان به شدت ادامه دارد و گروه طالبان به باور آگاهان از حمایت هم‌چنانی آن کشور هنوز هم برخوردار هستند.

پس از یک دوره تشدید اختلافات بین دو کشور، نخست وزیر پاکستان چندی پیش به افغانستان سفر کرد و در این سفر مقا‌م‌های دو کشور پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبسته‌گی را تصویب کردند. اداره‌های امنیتی دو کشور مکلف شده اند که برای تطبیق این پلان عمل تلاش کنند. هدف اصلی سفر حنیف اتمر و هیات همراهش به پاکستان، بحث بر سر عملی شدن همین پلان عمل می‌باشد.

قادرشاه سخن‌گوی شورای امنیت ملی به رسانه‌ها گفته است: «اولویت‌ها در این مرحله صلح و مبارزه با تروریزم است که در چوکات پلان عمل روی این موضوعات بحث می‌شود و تا اقدامات عملی در این دو عرصه صورت گیرد.»

پلان عمل برای صلح و همبسته‌گی هفت ماده دارد. یکی از این ماده‌ها پیشبرد گفت‌وگوهای صلح به رهبری افغانستانی‌ها است و پاکستان وعده سپرده که از روند صلح حمایت کند.

مبارزه با تروریزم ماده دیگر این پلان عمل است که به گفته آقای قادرشاه تروریستان هردو طرف خط دیورند حق فعالیت ندارند و در صورتی که این تروریستان بازداشت شوند، دو کشور مکلف شده است تا این تروریستان را به کشور دیگر تسلیم نماید و دو کشور اجازه فعالیت‌های تروریستی را علیه کشور دیگر نمی‌دهد.

آگاهان امور تاکید می‌کنند که تجربه نشان داده است که مذاکره با پاکستان هیچ نتیجه‌ای نداشته است. جنرال عتیق الله امرخیل نظامی پیشین به این باور است که چنین سفرهایی جز پیامد منفی، هیچ سودی برای افغانستان ندارد:

به باو آگاهان، پاکستان با این پلان تصمیم دارد تا مناسبات افغانستان و هند را خدشه دار کند و خود از آن نفع ببرد. هند و پاکستان اختلافات دیرینه دارند و یکی از خواست‌های اصلی پاکستان، قطع مناسبات دوستانه میان افغانستان و هند است.

افغانستان و هند در حال حاضر روابط خوبی دارند و هند یکی از حامیان اصلی در افغانستان است. در مقابل پاکستان هند را متهم به نفوذ بیش از حد در افغانستان می‌کند و بارها گفته است که برخی از گروه‌های شورشی در پاکستان از سوی مراکز سیاسی هند در افغانستان تقویت می‌شود.

عمل خلاف گفتار

آقای امرخیل به این باور است که پاکستان هنوزهم خاکش را در اختیار تروریزم قرار داده و جنگ افغانستان را شعله‌ور نگهداشته است.

در شانزده سال گذشته مقام‌های حکومت افغانستان، به منظور هم‌کاری پاکستان در گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان با طالبان و هم‌چنان برون کردن سردسته‌های گروه طالبان از خاک پاکستان به آن کشور سفرهای متعدد داشته و با مقام‌های اسلام‌آباد گفت‌وگو کردند، اما مقام‌های پاکستانی با آن که همواره به حکومت افغانستان وعده هم‌کاری داده اند، اما در عمل هیچ‌گاه از تمویل و حمایت گروه‌های هراس افگن که در افغانستان مردم را به قتل می‌رسانند دست برنداشته اند.

با این حال باورهای کلی در افغانستان بر این است که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ملاقات‌های اخیر مقام‌های دو کشور بتواند زمینه را برای بهبود اوضاع فراهم کند.

افغانستان و پاکستان هم‌دیگر را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم می‌کنند، اما آگاهان می‌گویند پاکستان تا زمانی جنگ افغانستان را شعله‌ور نگه می‌دارد که یک حکومت طرف‌دار اسلام‌آباد در کابل رویکار آید و سیاست خارجی افغانستان از سوی پاکستان تعیین گردد.

آرمان ملی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *