• انتشار: ۱۸ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۱:۱۲
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32038
پرینت

قطعنامه پایانی شرکت کنندگان در نشست صلح مسکو

نشست دو روزۀ صلح مشکو که با اشتراک رهبران احزاب و برخی چهره های سیاسی با نمایندگان طالبان امروز با صدور قطع نامه ای پایان یافت.

به گزارش رها، قطعنامه‌ای نشست صلح مسکو که با حضور رهبران سیاسی و نمایندگان طالبان در روز های ۵-۶ فبروری در مسکو برگزار گردیده بود، امروز از سوی شرکت کنندگان اعلام شد.

اشتراک کنندگان نشست بین‌الافغانی که روزهای ۵-۶ فبروری به دعوت اتحادیه افغان‌های مقیم مسکو برگزار شد را یک گام بزرگ در گفتگوهای بین‌الافغانی دانسته و این اقدام را مورد تأیید و تمجید قرار می‌دهند.

در قطع نامه پایانی این نشست آمده است: ما جهت تحقق صلح پایدار و سراسری در کشور عزیز ما افغانستان اراده کامل ملی، زمینه سازی برای خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، تحکیم وحدت ملی فراهم آوری برای مشارکت همۀ مردم افغانستان در زندگی سیاسی به منظور تأمین عدالت اجتماعی، رعایت به اساسات دین مبین اسلام و ارزش‌های پسندیده ملی، جلوگیری از تکرار تلخ چند دهه اخیر در کشور و همچنان تأمین درک و احترام متقابل بین افغان ها و پذیرفتن یکدیگر، پس از بحث طولانی روی موارد ذیل توافق نمودیم.

اول: تمام طرف های اشتراک کننده در این کنفرانس در این امر کاملاً توافق دارند که تحقق صلح پایدار و با عزت خواست تمام مردم افغانستان می‌باشد، که با مشارکت تمام افغان‌ها به آن دست یافت.

دوم: تمام طرف های اشتراک کننده توافق دارند که گفتگو های بین‌الافغانی باید در این شرایط حساس به گونه منظم ادامه یابد.

سوم: تمام طرف های اشتراک کننده از گفتگوهای جاری در قطر حمایت نموده و آنرا در امر پایان دادن به جنگ تحمیلی کنونی در افغانستان مؤثر و مثبت تلقی می‌کند.

چهارم: تمام طرف های اشتراک کننده بر حفظ، تقویت و اجرای اصلاحات لازم نهادهای بنیادی، دفاعی و سایر نهاد های ملی بعد از توافق صلح تأکید می‌کند.

پنجم: تمام طرف های اشتراک کننده به منظور تحقق صلح پایدار و سراسری در افغانستان همکاری و حمایت کشورهای منطقه و کشورهای بزرگ را از روند صلح لازم می‌داند.

ششم: تمام طرف های اشتراک کننده بر ارزش‌ها و اصول کلی ذیل تأکید می‌کنند پیروی از اساسات دین مقدس اسلام در همۀ امور نظام، تأکید بر این اصل که افغانستان خانه مشترک همۀ افغان ها است. تأکید بر حفاظت از یک حکومت قوی مرکزی، مبنی بر مشارکت عادلانه همۀ اقوام افغانستان، تأکید بر تحکیم وحدت ملی و تحقق عدالت اجتماعی. تأکید بر اصل بیطرفی افغانستان در برابر منازعه‌های منطقوی و جهانی. و تأکید بر اتخاذ یک پالیسی همنوا به جهان کنونی.

هفتم: تمام طرف های اشتراک کننده در رابطه به صلح و اقدامات مقتضی متعاقب آن بر موارد ذیل تأکید می‌کنند. خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، تأکید بر عدم مداخلۀ کشورهای خارجی در امور داخلی افغانستان. اطمینان به جامعه جهانی که از خاک افغانستان هیچ تهدیدی متوجه آنها نخواهد شد. اطمینان رعایت حقوق تعلیمی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان در مطابقت به ارزش های اسلامی. تأکید بر رعایت حقوق سیاسی و اساسی مردم افغانستان و آزادی بیان مطابق اصول اسلامی. تأکید بر تلاش برای بدست‌آوردن تعهدات ملی و بین‌المللی به منظور تامین صلح پا‌یدار به کشور. کوشش برای بدست‌آوردن کمک های بین‌المللی به منظور بازسازی و توسعه افغانستان.

هشتم: تمام طرف های اشتراک کننده به منظور ایجاد فضای اعتماد در گام نخست، آنعده از زندانی‌های به کبر سن رسیده و یا به بیماری صعب العلاج مبتلا بوده و یا مدت حبس آنها تکمیل و یا مدت کمی باقی مانده باشد تأکید می‌نماید بیرون ساختن سران طالبان از لیست سیاه ملل متحد و گشودن رسمی دفتر سیاسی طالبان در قطر به هدف پیشبرد پروسه صلح ضروری می‌دانند.

نهم: تمام طرف های اشتراک کننده توافق دارند که جلسه بعدی بین‌الافغانی در زودترین فرصت ممکن در دوحه دایر گردد، همچنان توافق گردید که در نشست آینده روی مسائل مهم مرتبط به پروسه صلح که هنوز روی آن توافق نشده است مورد بحث قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *