• انتشار: 13 اکتبر 2016
  • ساعت: 23:50
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 14329
پرینت

قطار تجاری چینی که به افغانستان آمده بود، بخاطر مسایل امنیتی خالی باز می گردد

خط آهن ویژه چین-افغانستان که چین را به افغانستان متصل می کند، بخشی از کوریدور تجاری «یک کمربندی، یک جاده» این کشور می باشد که چین را به افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و ایران متصل می کند.

اما، این قطار که حامل کالاهای تجاری تاجران افغانستان از چین بود و ماه گذشته از ولایت جیانگسوی این کشور وارد بندر/گمرک حیرتان در شمال کشور شد، هم اکنون از افغانستان به سوی ازبکستان به طور خالی در حال بازگشت است.

مقامات ازبکستان ورود کالاهای تجاری از سوی افغانستان از طریق خط آهن را بخاطر مسایل امنیتی ممنوع اعلام کرده است.

مقامات ازبکستان می گویند که کالاهای تجاری افغانستان ابتدا باید از طریق آمو دریا از ازبکستان عبور کنند، و پس از بازرسی نیروهای امنیتی ازبکستان، این کالاها می توانند روی این قطار بارگیری شوند.

اما، این راه پر پیچ و خم و غیر مستقیم سبب تاخیر در کالاهای تجاری تاجران افغانستان می شود.

تاجران افغان، زعفران، میوه جات خشک و دیگر کالاهایشان را به چین صادر می کنند. چین نیز تمایل بسیار زیادی به مس افغانستان دارد تا از این طریق (خط آهن) وارد کشورش شود.

گفتنی است که یک شرکت ذوب فلزات چینی، قراردادی به ارزش ۳ میلیارد دالر برای مس معدن «مس عینک» دارد.

چین از زمانی که آمریکا وارد افغانستان شد، به معادن زیر زمینی افغانستان چشم دوخته است.

یائو جینگ سفیر چین در افغانستان هنگام افتتاح خط آهن چین-افغانستان گفت “بدون اتصال از طریق افغانستان، هیچ راه دیگری برای چین نیست تا به دنیا متصل باشد.”

لازم به ذکر است که بخاطر محدودیت های مرزی از سوی ازبکستان، و حضور طالبان، چین خط آهنی مستقیم به شمال افغانستان ندارد.

در همین حال، جاوید فیصل سخنگوی ریاست اجرایی کشور تایید کرده است که تاکنون دو قطار حامل کالاهای تجاری تاجران افغانستانی که از چین وارد کشور شده بودند، به سوی ازبکستان خالی بازگشته اند.

وی اما گفت “افغانستان و چین به طور مشترک در تلاشند تا این موضوع را حل و فصل کنند تا ترانزیت کالا از افغانستان به چین به آرامی صورت بگیرد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *