• انتشار: 5 مارس 2018
  • ساعت: 21:56
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 26765
پرینت

قرارداد پروژه تولید برق فاز دوم بند برق کجکی امضا شد

دفتر ریاست جمهوری گفته است که قرارداد اجرایی شدن پروژه تولید برق ۱۰۰ مگاواتی فاز دوم بند برق کجکی و قرارداد خریداری برق پروژه مذکور امروز در ارگ ریاست جمهوری به امضا رسید.

دفتر ریاست جمهوری امروز (دوشنبه ۱۴ حوت) نوشته است که قرارداد اجرایی شدن پروژه تولید بند برق ۱۰۰ مگاواتی فاز دوم بند برق کجکی و قرارداد خریداری برق پروژه مذکور و همچنین قرارداد اعمار کانال زمین داور و بند موسی قلعه امروز در جلسه شورای عالی اقتصاد و با حضور محمد اشرف غنی به امضا رسید.

براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری، قرارداد اجرایی شدن پروژۀ تولید برق ۱۰۰ میگاوات فاز دوم بند برق کجکی از سوی «محمد گل خُلمی» معین وزارت انرژی و آب و «سلیمان سیلیف» رئیس شرکت ۷۷ به امضا رسید.

سپس قرارداد خریداری برق پروژۀ مذکور توسط انجنیر امان الله غالب رئیس دافغانستان برشنا شرکت و سلیمان سیلیف رئیس شرکت ۷۷ امضا گردید.

در این پروژه، شرکت ۷۷ مبلغ ۱۷۵ میلیون دالر را سرمایه گذاری می نماید و پروژه متذکره از طریق مشارکت عامه و خصوصی تحت مدل اعمار، بهره برداری و انتقال برای ۲۰ سال تطبیق می گردد.

دفتر رئیس جمهور افزوده است که پروژه یاد شده، منبع پایدار عایداتی دولت از طریق مالیات می باشد که دولت افغانستان از دَرَک مالیات، ۹۳ میلیون دالر عواید را بدست می آورد و از لحاظ اقتصادی مزایا و فرصت های زیادی را منجمله ایجاد فرصت های شغلی، منبع پایدار انرژی برای شهروندان و متشبثین، کاهش کسر بودجه دولت، رشد تشبثات و تولیدات داخلی، بدیل پایدار برای انرژی وارداتی و رشد سرمایه گذاری سکتور خصوصی در بخش انرژی نصیب می شود.

همچنین در این جلسه، قرارداد اعمار کانال زمین داور و بند موسی قلعه توسط نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری و سلیمان سیلیف رئیس شرکت ۷۷ به امضا رسید.

منبع در این خصوص نیز گفته است که با اعمار کانال زمین داور و بند موسی قلعه، سهولت های زیادی برای مردم محل از جمله رفع نیازمندی به ‌موقع مردم از ناحیه آب، جلوگیری از سیلاب ها، تولید برق، قابل زرع ساختن زمین های بیشتر، آب پاک آشامیدنی، بهتر شدن سطح زندگی مردم، پیامدهای مثبت محیطی، منبع اشتغال مستقیم و غیر مستقیم، اعتمادسازی و کاهش فشار در مرکز دهات مساعد می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *