• انتشار: 8 ژانویه 2017
  • ساعت: 18:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 17313
پرینت

قرارداد ساخت سرک دره صوف تا یکاولنگ با یک شرکت چینی به امضا رسید

وزارت فواید عامه با یک شرکت چینی، قرارداد ساختمان سرک دره صوف ولایت سمنگان تا یکه ولنگ ولایت بامیان به ارزش ۲۰۴ میلیون دالر به امضاء رساند. این سرک ۱۷۸ کیلومتر طول دارد.

قرارداد احداث سرک یکاولنگ- دره صوف در سال ۲۰۱۴ به داوطلبی سپرده شده بود که دو شرکت –چینی و ترکی- “شارت لیست” شدند و در این داوطلبی شرکت چینی حاضر شد که سرک مذکور را به هزینه ۲۰۴،۹ میلیون دالر بسازد. در این قرارداد نظر به نرخ‏های گذشته،۵۰ میلیون دالر صرفه جویی شده است.

محمود بلیغ سرپرست وزارت فواید عامه گفت که این پروژه به کمک مالی بانک انکشاف آسیایی به پایه اکمال خواهد رسید و جزء دهلیز شمال و جنوب افغانستان است که در سال گذشته به اعلان تدارکاتی سپرده شد اما به دلیل قیمت‎های بالا و هم‎چنان مشکلات تخنیکی تصمیم گرفته شد که پروژه مجدداً از روش تدارکاتی مقید به پیش برده شود و این پروژه دارای ۸ پل به سایز‎های مختلف، ۱۹۴ پل‎چک و ۵۹۵۰ متر دیوار استنادی می‎باشد که در مدت ۱۲۷۸ روز به پایه اکمال می‎رسد.

آقای بلیغ افزود که این سرک از ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان شروع الی ولسوالی درۀ صوف ولایت سمنگان ادامه خواهد داشت که به تعداد ۳۷ قریه کوچک و بزرگ در مسیر سرک قرار دارد، هم‎چنان معدن ذغال سنگ که در مسیر سرک متذکره قرار دارد در انتقال ذغال به دیگر مناطق، مسیر کوتاه تر شده و این کار سبب کاهش زمان انتقال، ازدیاد استخراج ذغال سنگ و افزایش درآمد آنان می‎شود.

در مراسم امضای قرارداد مذکور که بعد از ظهر امروز یکشنبه در ارگ انجام شد و در آن محمد اشرف غنی، سرور دانش معاون دوم رئیس‎جمهور، محمدمحقق معاون دوم ریاست اجرایی، شماری از اعضای کابینه و شورای ملی و تام پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان، نیز حضور داشتند.

تام پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان خاطرنشان کرد که با تکمیل شدن این پروژه مناطق مرکزی افغانستان و در مجموع افغانستان به مرکز تجارتی و اقتصادی مبدل خواهد شد.

متعاقباً آقای لوشن رئیس شرکت سرک و پل سازی چین «CRBC» از این‎که برای نخستین بار در پیشرفت و بازسازی افغانستان نقش ایفا می‎کند، ابراز خرسندی کرد و خاطرنشان کرد که این اولین گام آنان برای همکاری در افغانستان است که تداوم خواهد یافت.

آقای لوشن گفت که شرکت «CRBC» در عرصه اعمار ساختمان‎ها و سرک سازی به صدها پروژه را در کشورهای مختلف عملی کرده است و پروژه‎های مهم اقتصادی را به سطح آسیا به پایه اکمال رسانیده  و در این عرصه تجارب خوبی دارد.

موصوف از رئیس‎جمهور تشکری کرد که به پروژه‎های زیربنایی توجه زیادی دارد و ابراز امیدواری نمود که در اثر کار مشترک افغانستان و جمهوری مردم چین، همکاری‎ها در عرصه‎های مختلف گسترش مزید یابد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *