• انتشار: 28 مارس 2016
  • ساعت: 19:24
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 8376
پرینت

“قتل های زنجیره ای، امنیت عمومی بامیان را به مخاطره انداخته است”

فعالان مدنی و باشندگان بامیان از تداوم قتل های زنجیره ای و مرموز در این ولایت به شدت ابراز نگرانی کرده اند. آنان که پیش از ظهر امروز در اعتراض به “عدم رسیدگی به پرونده قتل یک جوان” در چوک الیکین مرکز بامیان گردهم آمده بودند، این موضوع را یک تهدید جدی برای امنیت عمومی شهروندان این ولایت خواندند.

قتل های زنجیره ای در بامیان از دو سال بدینسو افزایش یافته است. تنها در جریان یک سال گذشته چندین تن در نقاط مختلف این ولایت به قتل رسیده اند. در تازه ترین مورد، دوماه پیش جوانی به نام “اسدالله “در قریه زرگران مرکز بامیان، توسط زنی به نام “گلبخت”به قتل رسید.

گلبخت در اظهاراتش گفته است که اسدالله قصد تجاوز جنسی بر او را داشته است. زهرا مادر مقتول که در گردهمایی امروز اشتراک داشت، با رد این ادعا می گوید که قتل پسرش انگیزه دیگری داشته و بصورت وارونه جلوه داده شده است.

او گفت: “شوهر گلبخت، پسرم را به خانه اش دعوت کرده بود تا در مورد خرید و فروش یک موتر صحبت کنند. اسدالله بیشتر از ۳۰۰ هزار افغانی را با خود گرفته و به خانه او رفت اما دیگر برنگشت. این زن و شوهر پس از گرفتن پول پسرم، او را به قتل رسانده اند و برای اینکه تحت پیگرد قرار نگیرند، برای او پاپوش ساخته اند”.

“قتل برنامه ریزی شده”

اعضای خانواده اسدالله، ادارات عدلی و قضایی بامیان را به سهل انگاری در رسیدگی به دوسیه قتل او متهم می کنند. آنان تمامی اسناد مربوط به این رویداد قتل را در اختیار رسانه ها قرار دادند.

دادالله ابراهیمی برادر مقتول به خبرنگاران گفت:”زنی که قتل برادرم را به عهده گرفته، در زمان وقوع رویداد در محل واقعه حضور نداشته است؛ شبکه مخابراتی ام تی ان، موقعیت این زن را در زمان قتل در دره فولادی مرکز بامیان تثبیت کرده است در حالیکه برادرم در ساحه زرگران مرکز بامیان به قتل رسیده است”.

آقای ابراهیمی افزود که این زن در اظهاراتش پذیرفته است که با یک ضربه چاقو اسدالله را کشته است اما نتیجه بررسی طب عدلی تایید کرده است که او با سه ضربه چاقو به قتل رسیده است: “همچنان اثر انگشت متهم به قتل بر روی چاقو وجود ندارد. این موضوعات نشان می دهند که قتل برادرم سازمان دهی شده است”.

“ارگان های عدلی و قضایی فاسد”

فعالان مدنی بامیان ادارات عدلی و قضایی بامیان را به کم کاری در امر رسیدگی به قضیه های قتل و مجازات مجرمان متهم کرده و از اداره محلی خواستند تا هرچه زودتر به قتل های زنجیره ای در این ولایت خاتمه دهد.

محمدامین ابتحاج حجتی از فعالان مدنی بامیان می گوید، شواهد نشان می دهند که دادستانی این ولایت در رسیدگی به دوسیه قتل اسدالله، کاملا جانبدارانه و غیر مسئولانه عمل کرده است.

آقای ابتحاج در ادامه بیان داشت که در دوسال اخیر چندین قضیه قتل در بامیان صورت گرفته اما وجود فساد اداری در ارگان های عدلی و قضایی سبب شده تا هیچ کدام پیگیری نگردد:” آوازه این قتل ها فقط یکبار در شهر می پیچید و سپس به فراموشی سپرده می شود. دیگر نه سرنخی از قاتل به دست می آید و نه کسی گوش به حرف خانواده مقتول می دهد”.

واکنش اداره دادستانی

مقام ها در اداره سارنوالی/دادستانی بامیان با رد ادعای فعالان مدنی و شهروندان بامیان گفته اند که تحقیقات این اداره در مورد قتل اسدالله جریان دارد.

مرتضی نجاتی، سارنوال موظف رسیدگی به این قضیه قتل می گوید که تمام ادعاهای دو طرف قضیه را در نظر گرفته است و به برای تحقیقات بیشتر، چهارتن را به شمول گلبخت؛ متهم اصلی قضیه، تحت توقیف قرار داده است.

مسئولان اداره دادستانی بامیان درحالی از رسیدگی منصفانه به قضیه قتل اسدالله سخن می گویند که تا هنوز آمار دقیقی از قتل های صورت گرفته در دو سال گذشته در بامیان در دست ندارند.

زمان احمدی- بامیان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *