• انتشار: ۱ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۱۳
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29983
پرینت
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه

قتل خاشقجی در کنسولگری عربستان از قبل برنامه ریزی شده بود

این سخن که تعدادی از مأموران امنیتی عربستان به طور خودسرانه مرتکب این قتل شدند برای ترکیه “توضیحی رضایتبخش” نیست.

به گزراش رها، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه امروز سه‌شنبه، ۱ عقرب، در سخنرانی هفتگی خود برای نمایندگان حزب حاکم عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه گفت که در نظر دارد جزئیات کشته شدن جمال خاشقجی را توضیح دهد. او گفت که قبل از کشته شدن جمال خاشقجی، دوربین‌های نصب شده در کنسولگری عربستان در استانبول برداشته شده بود اما دوربین‌های خارج از ساختمان، ورود این روزنامه‌نگار به داخل سرکنسولگری را ضبط کردند که نشان می‌داد او از این محل خارج نشده است.
وی افزود که آقای خاشقجی توسط یک گروه متشکل از افرادی که از عربستان اعزام شده بودند همراه با کارکنان کنسولگری “به طرز فجیعی” به قتل رسید و سپس این پانزده نفر همراه با کنسول عربستان خاک ترکیه را ترک کردند.
رئیس جمهوری ترکیه با تأکید براینکه قتل خاشقجی از پیش برنامه‌ریزی و هماهنگی شده بود، یادآور شد که در ابتدا مقامات سعودی اصرار داشتند که این روزنامه‌نگار پس از انجام امور اداری، از کنسولگری خارج شده اما بعدا پذیرفتند که او در این محل به قتل رسیده است.
آقای اردوغان به تماس تلفنی خود با ملک سلمان، پادشاه عربستان اشاره کرد و گفت که در این تماس به اطلاع پادشاه رساند که متصدی کنسولکری کفایت ندارد و افزود که هجده نفری که به گفته مقامات سعودی در ارتباط با این قتل در آن کشور بازداشت شده‌اند، با یافته‌های اولیه سازمان‌های اطلاعاتی ترکیه منطبق است.
وی گفت که نسبت به صمیمیت پادشاه سعودی برای رسیدگی به این موضوع تردیدی ندارد اما این سخن که تعدادی از مأموران امنیتی عربستان به طور خودسرانه مرتکب این قتل شدند برای ترکیه “توضیحی رضایتبخش” نیست.

وی گفت که اگر جنایتی روی داده، باید آمران و عاملان آن هرکس که هستند مشخص و معلوم شود و براساس قوانین اسلامی وبین‌المللی محاکمه شوند. رئیس جمهور ترکیه خواستار محاکمه متهمان به این قتل در استانبول شد.
وزیرخارجه ترکیه نیز گفت که آمادگی عربستان برای قبول مسئولیت در قبال کشته شدن جمال خاشقجی “گامی مثبت” بوده هر چند با تأخیر برداشته شد و افزود که ترکیه آماده همکاری با تحقیقات بین‌المللی است.
این درحالی است که حکومت عربستان با اشاره دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا با خود سرانه و اشتباهی خواندن قتل خاشقجی سعی دارد بر حقیقت ماجرا سرپوش بگذارد و از روشن شدن حقیقت جلوگیری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *