• انتشار: 18 مارس 2019
  • ساعت: 11:49
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 33217
پرینت

قبل از مذاکرات اخیر قطر، خلیلزاد پنهانی به اسلام آباد رفته بود

یک منبع ارگ ریاست جمهوری به شرط اخفای اسم به یکی از رسانه‌ها گفته است که خلیلزاد اندکی قبل از گفتگوهای اخیر قطر، پنهانی به اسلام آباد سفرنموده و در آنجا با مقامات طالب دیدار کرده است.

علی رغم عکس العمل های وسیع در برابر اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان حمدالله محب در ارتباط به انتقادات صریح وی از عملکرد خلیلزاد در مذاکرات با طالبان در قطر، جزئیات دیگری نیز وجود دارد که دولت افغانستان را نگران کرده است.

یک منبع ارگ ریاست جمهوری به شرط اخفای اسم به انسان نیوز گفته است که خلیلزاد اندکی قبل از گفتگوهای اخیر قطر، پنهانی به اسلام آباد سفرنموده و در آنجا با مقامات طالب دیدار کرده است. 

منبع تأکید می‌ورزد که نمایندهٔ وزارت خارجهٔ امریکا زلمی خلیلزاد برخلاف آن میکانیزمِ اطلاع رسانی عمل میکند که دولت افغانستان و طرف امریکایی به آن توافق کرده بودند.

پس از دور چهارم مذاکرات در قطر، خلیلزاد به کابل آمده بود و در آنجا جزئیات موضوع را با مقامات افغان در میان گذاشت. علاوه بر آن، فیصله شده بود که خلیلزاد دولت افغانستان و رسانه ها را در ارتباط به هر گونه گفتگوها بموقع مطلع میسازد.

این در حالی است که نه تنها خلیلزاد به این موضوع توجه ای نکرد بلکه اندکی قبل از دور اخیر گفتگوهای قطر به اسلام آباد پنهانی سفر نموده و در آنجا با مقامات پاکستانی بشمول رهبران طالب دیدار کرده است.

تقریباً یک ماه پیش عمران خان بیان داشته بود که رهبران طالب را به اسلام آباد دعوت کرده اند. در نتیجهٔ عکس العمل های وسیع، طالبان ظاهراً اعلان کردند که دعوت عمران خان را نپذیرفته اند؛ اما با آن هم، ایشان بدور از دوربین رسانه ها با مقامات پاکستانی و خلیلزاد دیدار کرده اند. 

منبع ارگ می افزاید که یکی از موضوعات اجندای این دیدار قانع ساختن مقامات پاکستانی بود که به ملا عبدالغنی برادر اجازه بدهند تا به گروه مذاکراتی طالبان در قطر بپیوندد.

گفته میشود که مقامات پاکستانی در ازای ملا برادر خواستار یک سلسله امتیازات در دور پنجم مذاکرات شده بودند.

طالب در نخست گفته بودند که ملابرادر همتای زلمی خلیلزاد نه بلکه همتای وزیر امور خارجهٔ امریکا مایک پامپیئو میباشد. بخاطر این نامبرده به قطر نمی رود. در پهلوی آن، آوازه های به نشر رسید که گویا ملابرادر بدلیل تحریماتی که بر وی وضع شده است نمیتواند به قطر سفر نماید.

ملا عبدالغنی برادر که در پاکستان زندانی بود، به درخواست خلیلزاد از بند رها و در نتیجهٔ این دیدارها و توافقات مخفی توسط یک هواپیمای اختصاصی نظامی امریکایی به دوحه، پایتخت قطر، برده شد تا در گروه مذاکراتی مذاکره کنندگان طالب اشتراک نماید.  یگانه دلیل انتقادات صریح از خلیلزاد توسط مشاور امنیت ملی افغانستان در سفر وی به امریکا این نبود که چرا جزئیات گفتگوهای دور پنجم مذاکرات قطر را با دولت افغانستان شریک نساخته اند. در کنار آن، مهمترین عامل نگرانی های مقامات افغان این کارکردهای ماجراجویانه خلیلزاد اند که در نتیجه آن به حاکمیت ملی افغانستان به دیده تحقیر نگریسته شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *