• انتشار: 21 می 2018
  • ساعت: 16:23
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 28393
پرینت

قاچاقبران و تولیدکنندگان مواد مخدر سال گذشته شش میلیارد دالر درآمد داشتند

وزارت مبارزه با مواد مخدر و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان، اعلام کردند که سال گذشته میلادی حدود ۹ هزار تن تریاک در سراسر افغانستان کشت شده بود که بیش از شش میلیارد دالر درآمد داشته است.

به نقل از رادیو آشنا، وزارت مبارزه با مواد مخدر مشترکأ با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، ارزیابی اقتصادی و اجتماعی مواد مخدر افغانستان را انجام داده اند.

جاوید احمد قائم؛ معین وزارت مبارزه با مواد مخدر روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، این ارزیابی نشان می‎‌دهد که نبود حاکمیت قانون، ناامنی، نبود کنترل دولت در برخی ساحات، بی ثباتی سیاسی و فساد اداری از دلایل عمدۀ افزایش کشت کوکنار در سال گذشتۀ میلادی بوده است.

آقای قائم گفت: «ارزش اقتصادی مواد مخدر، سال گذشته در داخل افغانستان حدود ۴ تا ۶ بیلیون (میلیارد) دالر محاسبه شده است.»

او گفت که نبود فرصت‌های شغلی، عدم آموزش باکیفیت، دسترسی محدود به بازارهای اقلام زراعتی و کمبود خدمات مالی از سوی حکومت به دهاقین، از عواملی بوده که کشاورزان به کشت کوکنار رو آورده اند.

این ارزیابی در ۱۳۰۰ روستا و در مصاحبه با بیش ۴ هزار کشاورز انجام شده است.

بربنیاد این ارزیابی، تعداد کشاورزانی که مواد مخدر کشت می‌کنند نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی، ۱۱ درصد افزایش یافته است.

در این ارزیابی آمده است که ۵۷ درصد کشاورزان مصارف سالانۀ زندگی شان را از کشت مواد مخدر تأمین می‌کنند و اکثریت مطلق آنان به گروه‌های مختلف غیر مسؤول به شمول طالبان از کشت مواد مخدر مالیات می‌پردازند.

آقای قائم گفت که ۴۶ تا ۵۶ درصد تریاک تولیدشده در افغانستان، در داخل کشور به هیروئین تبدیل شده و این، سبب گسترش اقتصاد نامشروع شده است.

بربنیاد این ارزیابی، ۶۸ درصد روستاهایی که در آن مواد مخدر کشت می‌شود یا خارج از کنترول دولت است و یا هم درگیری در آنجا جریان دارد و در برخی ساحات، کشت مواد مخدر به مرور زمان سبب ناامنی شده است.

آقای قائم گفت که کشت مواد مخدر برای مخالفان مسلح سود دارد و از عاید آن شدیدا در جنگ استفاد می‌شود.

اما به گفته این مقام حکومتی، نیروهای مبارزه با مواد مخدر کشور سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر به قاچاقبران مواد مخدر ضربه وارد می‌کنند.

او ابراز امیدواری کرد که با توجه به برنامه‌های این وزارت، سال آینده میزان کشت تریاک کاهش یابد.

بربنیاد ارزیابی‌ای که نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی اعلام شد حدود ۹ هزار تُن تریاک در افغانستان کشت شده که ۳۶ درصد افزایش را نسبت به سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد.

مارک کولهون؛ رییس منطقه‌ای دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در افغانستان گفت که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۲۸ هزار هکتار زمین مواد مخدر کشت شده بود که ۶۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آقای کولهون، افزود که کشت کوکنار، مانع کشت مشروع نیز می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *