• انتشار: 22 جولای 2017
  • ساعت: 18:47
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 22810
پرینت

فیلمی از افغانستان در جشنواره لوکارنو حضور پیدا می کند

“نامه‌ای به رئیس جمهور” فیلمی از رویا سادات فیلم‌ساز کشور، در بخش رقابتی جشنواره بین‌المللی لوکارنو حضور خواهد داشت.

این فیلم برای دریافت جایزه بخش “نخستین فیلم بلند” به این جشنواره بین‌المللی راه یافته و قرار است با ۲۲ فیلم دیگر از سراسر جهان رقابت کند.

رویا سادات، کارگردان این فیلم و عزیز دلدار فیلم‌نامه‌نویس آن است.

نقش مرکزی این فیلم را لینا علم، هنرپیشه بازی کرده و داستان فیلم، روایتی از زندگی زن جوانی به نام ثریا است که به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام است.

او برای نجات خود، نامه‌ای به رئیس جمهوری می‌نویسد و رئیس جمهوری پس از خواندن این نامه ناگفته‌های پرونده او را می‌فهمد.

به نقل از بی بی سی، رویا سادات در مورد این فیلمش گفت: “تلاش کردم از لحاظ تخنیکی(تکنیکی) و محتوایی، بعد از گذشت چندین سال و با تجربه ساختن سریال‌ها و فیلم‌های کوتاه و نیمه‌بلند، این فیلم معیارهای خود را داشته باشد.”

خانم سادات می‌گوید قرار است اولین نمایش این فیلم در جشنواره لوکارنو باشد و بعدا در کابل به نمایش گذاشته می‌شود.

این فیلم همچنین در بخش غیررقابتی “درهای باز” جشنواره لوکارنو به نمایش گذاشته خواهد شد.

در بخش “درهای باز” جشنواره لوکارنو قرار است چند فیلم دیگر از افغانستان از جمله”خاک و خاکستر” از عتیق رحیمی و “اسامه” از صدیق برمک از افغانستان به نمایش درآیند.

هفتادمین دوره جشنواره بین‌‌المللی لوکارنو، مهمترین جشنواره سینمایی سوئیس و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی از تاریخ دوم اگوست سال جاری آغاز می‌شود.

این جشنواره بیشتر به دلیل نمایش‌های شبانه فیلم در فضای باز پیاتزا گرانده (میدان بزرگ) در این شهر زیبا – روی بزرگ‌ترین پرده سینمایی اروپا که معمولا نزدیک به هشت هزار تماشاگر دارد- شهرت جهانی دارد.

پیش از این نیز شماری از فیلم‌ها از افغانستان به جشنواره‌های بین‌المللی راه یافته‌اند.

فیلم “اسامه” ساخته صدیق برمک از افغانستان در سال ۲۰۰۴ میلادی برنده جایزه بخش زبان‌های خارجی گلدن گلوب شد. این نخستین فیلم در تاریخ سینمای افغانستان بود که چنین جایزه‌ای را می‌برد.

فیلم “نامه‌ای به رئیس‌جمهور” از رویا سادات اهالی سینمای افغانستان را برای بردن یک جایزه بین‌المللی دیگر امیدوار کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *