• انتشار: 6 آوریل 2017
  • ساعت: 13:32
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 19853
پرینت

فیفا: برگزاری انتخابات در سال جاری ممکن نیست

موسسه انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می گوید که برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی در سال جاری امکان پذیر نیست.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا امروز پنجشنبه (۱۷حمل) در یک نشست خبری در کابل گفت که هنوز ساختارهای فنی، لوژستیکی و ساختاری مهیا نیست و برگزاری انتخابات نیز دور از ذهن است.

آقای رشید اضافه کرد، “نبود یک برنامه مدون یک مشکل اساسی است که ما دچار آن هستیم این مساله باعث شده است که حرف ها یک چیز بوده و در عمل چیزی دیگری صورت بگیرد، در عمل کارهای که صورت می گیرد که در سال جاری اجندای برگزاری انتخابات را فارغ می سازد، بنآ ما مطمئن بوده نمی توانیم که انتخابات امسال برگزار می شود از لحاظ تخنیکی از لحاظ ساختاری ولوژستیکی به این نتیجه رسیدیم که انتخابات امسال ممکن نیست”.

آقای رشید تاکید کرد که دلایلی عمده برگزار نشدن انتخابات در سال جاری سه مساله؛ یکی مشخص نبودن حوزه های انتخاباتی، دوم نبود فهرست رای دهندگان و سوم بحث استفاده از تکنالوژی در انتخابات آینده که هنوز این موضوع در مرحله مطالعه قرار دارد و هیچگونه راهکار عملی برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی بیان داشت که در مورد استفاده از تکنالوژی در انتخابات آینده هنوز اجماع کلی سیاسی در بیرون و خارج از حکومت شکل نگرفته و اگر سران حکومت در این مورد توافق داشته باشند در بیرون از حکومت گروه ها و احزاب سیاسی در این مورد توافق ندارند.

رییس اجرایی فیفا می گوید که تاهنوز اعضای کمیسیون انتخابات کوچکترین کاری برای کسب اعتماد دوباره مردم در پروسه انتخابات انجام نداده اند.

او می گوید که اعضای کمیسیون انتخابات درمدت سه ماه از آغاز کارشان در سه مورد قانون انتخابات را نقض کرده اند.

بربنیاد گفته های فیفا اعضای کمیسیون انتخابات تجربه لازم را برای برگزاری انتخابات نداشته و این کمیسیون با نهادهای ناظر برانتخابات و جامعه مدنی نیز مشورت نمی کنند.

مسوولان فیفا تاکید دارند که اعضای کمیسیون انتخابات هماهنگی لازم را با نهادهای ناظر برانتخابات و جامعه مدنی نداشته و همواره از ارایه طلاعات به رسانه ها و مردم ابا می ورزند.

از سویی هم نهاد فیفا می گوید که کمیسیون انتخابات خلاف قانون همواره جلسات خود را بدون حضور نهادهای ناظر برانتخابات واعضای جامعه مدنی با مقامات حکومت برگزار می کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *