• انتشار: ۳۰ جوزا ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۰:۵۶
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 306
پرینت
وزیر خارجه ایران:

فکر نمی کنم این بار در مذاکرات تمدیدی در کار باشد

از آنجایی که فقط ۱۰ روز تا مهلت نهم جوزا (۳۰ جون) برای رسیدن به توافق جامع اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ باقی مانده است، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته “فکر نمی‌کنم تمدیدی در کار باشد”

  به گزارش رها؛ آقای ظریف در گفتگو با یکی از روزنامه های ایران گفت که احتمال میرود فقط چند روزی نسبت به تاریخ تعیین شده نیاز داشته باشیم. و این خیلی بهتر از تمدید مذاکرات است.

وی همچنین با تمدید مذاکرات در پاییز گذشته موافق نبوده است.

وزیر امور خارجه ایران گفته “ما اعتقاد داریم که باید توافق خوبی به دست بیاید. یعنی احساس فشار زمانی هم نمی‌کنیم، چون آمریکایی‌ها براساس مصوبه کنگره فرصت محدودی دارند، ولی ما این احساس را نمی‌کنیم. اگر به توافق قابل قبول رسیدیم، که همه چیز درست می‌شود، وگرنه می‌توانیم ادامه بدهیم.”

هم اکنون معاونان وزارت خارجه ایران درحال گفت و گو برای نگارش متن توافق جامع اتمی در وین هستند, اما قرار است محمد جواد ظریف و معاونانش روز دوشنبه (دو روز دیگر) در لوکزامبورگ با فدریکا موگرینی و سه وزیر اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) روند نگارش متن توافق را بررسی کنند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران هم می گوید احتمال دارد وزرای خارجه ایران و آمریکا اواخر هفته جاری با هم دیدار کنند.

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران پیش از این گفته بود “احتمالا تعدادی از اختلافات که مقداری کلیدی و اساسی تر است برای روزهای آخر می ماند تا وزرا ملحق شوند و در سطح آنان تصمیم گیری شود.”

یکی از مهمترین اختلافات باقی مانده به گفته این مقام ایرانی، موضوع همزمانی رفع تحریم ها و اقدامات متقابل ایران است.

همزمان گروه کارشناسان اتمی به ادامه نگارش متن توافق در وین ادامه خواهند داد.

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده اند که تا تاریخ ۹ جوزا (۳۰ جون) به متن توافق جامع اتمی دست یابند؛ هر دو طرف گفته اند که تلاش می کنند به این تاریخ برسند اما “توافق خوب” را فدای تاریخ تعیین شده نمی کنند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *