• انتشار: 8 آگوست 2019
  • ساعت: 16:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36673
پرینت
کمیسیون انتخابات:

فهرست دیجیتالی رای دهندگان تهیه شده است

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید فهرست تصفیه شده‌ رای دهندگان به شکل دیجیتالی تهیه شده است.

حبیب‌الرحمن ننگ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات امروز پنج‌شنبه (۱۷اسد) در یک نشست خبری در کابل از تهیه فهرست دیجیتالی رای دهندگان خبر داد.

آقای ننگ گفت فهرست رأی‌‌دهندگان بنا بر برنامه عمل کمیسیون به دو شکل چاپی و دیجیتالی آماده و همزمان تصفیه نیز شده است.

او افزود فهرست دیجیتالی رای دهندگان در دستگاه های بایومتریک وصل شده و جلو ۹۰ درصد از تقلب‌های سازمان یافته‌ احتمالی در انتخابات را خواهد گرفت.

این در حالی است که اخیرا اداره احصاییه و معلومات که مسئولیت تصفیه فهرست رای دهندگان و آماده سازی آن را به شکل دیجیتال به عهده داشت، اعلام کرد بخشی از فهرست رای دهندگان به دلیل ناقص بودن مشخصات رای دهندگان، تصفیه نشده است.

نبود فهرست شفاف رای دهندگان در حالی که شک و تردیدهای جدی نسبت به فهرست ۹٫۵ میلیونی رای دهندگان وجود داشت، بخشی از نگرانی ها مبنی بر بروز تقلب در جریان انتخابات پیشرو را شکل می‌داد.

آقای ننگ تاکید کرد ۱۸ هزار دستگاه بایومتریک که با فهرست دیجیتالی رای دهندگان وصل خواهند شد در محلات رای دهی فرستاده شده و شفافیت را در انتخابات تضمین خواهد کرد.

 علی‌رغم این تاکنون شک و تردیدها نسبت به بروز تقلب‌های سازمان یافته در انتخابات وجود دارد، اکثر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از آنچه عدم تضمین شفافیت در انتخابات یاد کرده تاکنون کاروزارهای انتخاباتی شان را آغاز نکرده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *