• انتشار: 12 ژوئن 2016
  • ساعت: 13:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10065
پرینت

فعالان مدنی پکتیا خواهان برکناری والی این ولایت شدند

برخی از فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی و متنفذان قومی ولایت پکتیا، والی این ولایت را به بی‏کفایتی و فساد متهم کرده، تاکید بر برکناری وی دارند.

آنان می گویند که اگر حکومت به خواست شان توجه نکند، دست به اقدامات گسترده تر مدنی خواهند زد.

احمدالله حیران، عضو نهاد فعالان مدنی جوانان امروز، امروز(یکشنبه) در یک نشست خبری گفت: طی ۱۳ ماه گذشته، والی این ولایت هیچ کار مثبتی انجام نداده است.

او افزود که از سوی دیگر والی پکتیا نتوانسته است تا در این مدت برای ریاست های این ولایت رئیس تعیین کند و هم‏اکنون اکثر ریاست ها توسط سرپرست اداره می‏شود.

او با بیان اینکه والی پکتیا در فساد مالی گسترده آغشته است تصریح کرد که والی پکتیا اکثر بستگان خود را در ریاست گمرگات تعیین کرده است که فساد آنان سبب شده تا عواید گمرگی این ولایت از ۱٫۵ میلیارد افغانی به ۷۵۰ میلیون افغانی کاهش یابد.

این فعال مدنی خاطر نشان کرد که متاسفانه تمام وعده‏های را که رئیس جمهوری در زمان پیکار های انتخاباتی خود به مردم این ولایت تعهد کرده بود، غلط ثابت شده است.

براساس گفته های حیران، رئیس جمهور در زمان پیکار های انتخاباتی خود تعهد آوردن اصلاحات را کرده بود، اما در عوض یک شخص بی کفایت و بی تجربه را به عنوان والی این ولایت تعیین کرده است.

او تاکید کرد که رئیس جمهور باید والی ولایت پکتیا را برکنار و در عوض وی شخص کار کن و با کفایت را از هر قومی که باشد به عنوان والی معرفی کند.

در همین حال تاج محمد منگل، عضو شورای ولایتی پکتیا، نیز در این نشست گفت که مدیریت ضعیف والی و رفتار نامناسب وی با مردم سبب شده تا مردم جهت حل قضایی خود به طالبان مراجعه کنند.

براساس گفته های منگل، ضعف مدیریت والی سبب شده تا طالبان در اکثر نقاط این ولایت حضور گسترده پیدا کند.

منگل اظهار داشت که والی همچنان از مردم به عنوان کمک به مسجد و مکتب باج گیری می کند و از گمرگات نیز توسط موترهای والی هر روز پول به تاراج برده می شود.

نیاز محمد حقجو از متنفذان قومی ولایت پکتیا نیز در این نشست گفت که بی کفایتی والی سبب شده تا طالبان کنترول ۷۵ درصد مناطق این ولایت را در دست داشته باشند و تنها ۱۵ درصد در دست حکومت باقی مانده است.

او همچنان تصریح کرد که هم‏اکنون با پول و پلیت یک موتر، چندین موتر از سوی والی و افراد زیر دست وی از گمرگات خارج میشود.

گفتنی است که در ماه ثور سال پار، رئیس جمهور با صدور حکمی نصرت الله ارسلا را به عنوان والی پکتیا تعیین کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *