• انتشار: 12 آگوست 2015
  • ساعت: 14:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 1666
پرینت

فعالان مدنی برای خروج از وضعیت کنونی فراخوان صادر کردند

جمعی از نهاد های جامعه مدنی از مردم، سیاستمداران، احزاب و دیگر نهادهای جامعه مدنی خواستند تا در روز جمعه آینده در پیوند به حوادث اخیر کشور در مسجد عیدگاه حضور یابند و طرح های خود را برای رهایی از مشکلات ارایه کنند.

صدیق منصور انصاری، رییس فدراسیون جامعه مدنی افغانستان امروز(چهارشنبه) در یک نشست خبری گفت: قرار است جمعی از نهادهای مدنی افغانستان، ساعت ۹ صبح روز جمعه، در مسجد عیدگاه جلسه اضطراری را در پیوند به حوادث سیاسی و امنیتی اخیر کشور برگزار نمایند.

او افزود: در این جلسه اضطراری روی حوادث امنیتی اخیر به ویژه قربانی شدن مردم بی دفاع کشور توسط پاکستان و یا کشورهای دیگر، با احزاب سیاسی، بزرگان قوم، علما، روشنفکران و مردم مشورت صورت می گیرد.

این نهاد های مدنی از مردم می خواهند که در این جلسه اشتراک ورزیده، طرح ها و پیشنهادات خود در رابطه به فجایع صورت گرفته از سوی نیروهای بین المللی و کشور پاکستان را کتبی و شفایی مطرح سازند.

انصاری، خاطر نشان ساخت، مردم باید به خاطر مهار کردن نا امنی ها، بوجود آمدن صلح دایمی و بقاء کشور در این جلسه مشورتی نظرات خود را شریک سازند.

او علاوه کرد که طرح ها و پیشنهادات مردم بعد از این جلسه به شکل منسجم و میتودیک به سازمان ملل متحد پیشکش می گردد.

انصاری، هم چنان تاکید کرد که دولت باید پیام های جداگانه به ممالک مداخله گر بفرستد تا دولت های آنها دست از مداخله گری برداشته و محتاط باشند.

او هشدار دارد که اگر کشورهای همسایه به ویژه پاکستان دست از مداخله گری نکشد، مردم آرام ننشسته و علیه شان اعتراضات گسترده ای به راه خواهند انداخت.

این فعالان مدنی هم چنان با انتقاد از عملکرد دولت میگویند که حکومت وحدت ملی بر اساس بی عدالتی و خلاف آرمان های مردم اعمال غیر قابل تحمل را انجام میدهند.

آنان تاکید دارند که حکومت وحدت ملی یک عدۀ را که تاریخ سیاه و جنایتکارانه دارند و یا اینکه تجربه درست و لازم ندارند در شاهرگ های امنیتی، اقتصادی و سیاسی کشور قرار داده است.

آنان میگویند که این انتصاب ها یا به زور اجنبی ها و یا اینکه به زور یک تعداد حلقات داخلی کشور بر مردم تحمیل شده است.

طی چند ماه اخیر اعتراضات نهادهای مدنی علیه مداخله گری های دولت پاکستان زیاد شده است و از نهادهای بین المللی می خواهند که جلوی مداخله دولت پاکستان را بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *