• انتشار: 7 اکتبر 2016
  • ساعت: 12:42
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 14057
پرینت

فشار اداره سیگار بر دولت آمریکا برای پول های مصرف شده بر سربازان خیالی افغانستان

اداره سیگار به تازگی پنتاگون را تحت فشار گذاشته است تا در خصوص پول های کلان مصرف شده بر روی هزاران سرباز خیالی در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان توضیح بدهد.

دولت آمریکا از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۶۸ میلیارد دالر برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان که در حال نبرد با شورشیان هستند هزینه کرده است.

همچنین آمریکا و سازمان ناتو چندی پیش، در نشست ورسای لهستان، وعده پرداخت ۵ میلیارد دالر سالانه را تا سال ۲۰۲۰ برای تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان دادند.

جنرال جان ساپکو رئیس اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان اما در نامه ای به پنتاگون نوشته است که بخشی از این پول ها برای سربازانی مصرف می شود که در حقیقت اصلا وجود ندارند.

لازم به ذکر است که جنرال جان ساپکو این نامه را ماه گذشته به پنتاگون ارائه کرده بود، اما این نامه امروز رسانه ای شده است.

جنرال ساپکو در این نامه نوشته است “اختلاف مداوم گزارش ها میان تعداد نام های موجود در لیست نیروهای امنیتی افغانستان و تعداد واقعی این سربازان، سوالاتی را مطرح می کنند، مبنی بر اینکه آیا دولت آمریکا اقداماتی کافی برای جلوگیری از مصرف شدن مالیات ها برای سربازان خیالی افغانستان برداشته است و یا خیر.”

به طور کلی گفته می شود که هم اکنون ۳۲۰ هزار سرباز در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان وجود دارد، اما مقامات مدعی هستند که تعداد واقعی سربازان بسیار پایین تر از این رقم می باشد.

تلفات سنگین نیروهای امنیتی، فرار پولیس و سربازان از وظیفه و یا سر وظیفه حاضر نشدن این سربازان به این معناست که ماهانه هزاران تن از این سربازان کمتر می شوند، که جایگزین کردن این سربازان کاری بسیار دشوار است.

کمبود سربازان در مناطقی که دچار درگیری مانند ولایت هلمند هستند به وضوح احساس می شود؛ جایی که شمار کم سربازان سبب شده تا تلاش ها برای مقابله با شورشیان طالبان کم رنگ دیده شود.

جنرال ساپکو به نقل از مقامات محلی در ولایت هلمند گفته است که تقریبا نیمی از تعداد سربازانی که در لیست نیروهای امنیتی این ولایت قرار دارند، در حقیقت وجود ندارند، که معاش این سربازان وجود نداشته به کیسه رهبران فاسد آنها می رود.

به همین منظور، گفته می شود وزارت دفاع آمریکا اقداماتی را در نظر گرفته است تا از وجود این سربازان خیالی جلوگیری کند. برای مثال پنتاگون می خواهد برخی از سیستم ها را اتوماتیک کند و بیومتریک سربازان افغانستان را در اختیار داشته باشد تا بتواند آنها را ردیابی کند.

اما جنرال ساپکو می گوید این اقدامات تنها زمانی موثر است که اطلاعات دقیقی از تعداد نیروهای امنیتی افغانستان بدست آورده شود و نگهداری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *