• انتشار: 26 دسامبر 2015
  • ساعت: 20:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 5496
پرینت

فرمان تقنینی رئیس جمهوری در مورد انتخابات با اکثریت آرا رد شد

مجلس نمایندگان فرمان هشتاد و چهارم رئیس جمهوری در مورد قانون انتخابات را با اکثریت آرای حاضر رد کرد.

در جلسه امروز (شنبه) ۱۲۷ عضو مجلس حضور داشت که ۱۲ تن کارت سبز، ۳ تن کارت سفید و بقیه کارت سرخ نشان دادند و فرمان تقنینی رئیس جمهور را در مورد قانون انتخابات رد کردند.

نذیراحمد حنفى، رئیس کمیسیون امور تقنین این مجلس قبل از رای گیری گفت: “این فرمان قبلا به کمیسیون های هجده گانه فرستاده شده بود و همه کمیسیون ها در مورد رد این فرمان نظر مثبت داده بودند.”

آقای حنفی دلایل رد کمیسیون های مجلس را فرا قانونی بودن این فرمان عنوان کرد و افزود که نمایندگان در سال اخر نمایندگی بر اساس قانون نمی توانند، قانون انتخابات را تایید کنند.

نمایندگان مخالف فرمان تقنینی می گویند که در صورتى که قانون انتخابات موجود باشد، رئیس جمهوری نمى تواند در این مورد، فرمان تقنینى صادر کند.

این فرمان در حالی با اکثریت آرا رد می شود که تعدادی از نمایندگان موافق تایید این فرمان بودند و می گویند که اعضای مجلس باید از اصلاحات انتخابات حمایت کنند.

اسدالله سعادتی، عضو این مجلس می گوید که مردم و جامعه جهانی خواستار اصلاحات قانون انتخابات هستند و نمایندگان نباید خود را در مقابل مردم قرار دهند.

آقای سعادتی بعد از رد این فرمان به خبرگزاری رها گفت “رد این فرمان خلاف قانون است و مشخص نیست که چرا برخی از نمایندگان خواهان اصلاحات قانون انتخابات نیستند؟”

او گفت اگر این روند ادامه پیدا کند، سرنوشت انتخابات با یک ابهام روبرو خواهد شد و تعهدات جامعه بین المللی که منوط بر اصلاحات قانون انتخابات است، ممکن است تغییر کند و دیگر از افغانستان حمایت نکنند.

گفتنی است که در فرمان تقنینی رئیس جمهوری چند ماده –بیشتر شدن ۲۵ درصدی سهمیه زنان در شورای ولسوالی ها، تهیه لیست رای دهندگان- اضافه شده بود.

بر اساس قانون اساسی، باید انتخابات مجلس در ماه جوزا برگزار می شد و دور جدید مجلس شوراى ملى در اول سرطان سال روان  آغاز به کار می‌کرد؛ اما ریاست جمهورى به دلیل مشکلات فنی و مالی کار این  مجلس را تا زمان اعلام نتایج انتخابات مجلس تمدید کرد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *