• انتشار: 22 جولای 2019
  • ساعت: 14:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36137
پرینت

غنی: نظام جمهوری و حقوق شهروندی در پروسه صلح قابل معامله نیستند

غنی می‌گوید اراده سیاسی کامل برای تامین صلح سراسری در کشور موجود است اما هیچ سازشی نمی‌تواند جمهوریت و حقوق شهروندی را زیر پا کند.

آقای غنی، امروز دوشنبه (۳۱ سرطان) در بیست و دومین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام که در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، گفت:” در ادبیات سیاسی و در روایت‌های سینه به سینه‌ی امروز ما جمهوریت و حقوق شهروندی دو اصطلاحی اند که برای ابد حک شده‌اند.”

وی بیان داشت:”هیچ کس نمی‌تواند چتر جمهوریت و حقوق در محوریت شهروندی را از ما بگیرد، اینها ارزش‌هایی اند که جوانان و زنان ما با افتخار از آن دفاع می‌نمایند”.

او افزود:” برای تان اطمینان می‌دهم که هیچ سازشی این دو اصل ( جمهوریت و حقوق درمحوریت شهروندی) را زیر پا نخواهد کرد.”

محمداشرف غنی گفت:” در حال حاضر نیاز ما به صلح و همبستگی است این نیاز برآورده خواهد شد ما دیگر نمی‌خواهیم طفل یتیم در قاره آسیا باشیم”.

آقای غنی بیان داشت:” ما صلح را با همت و اراده قوی مردم افغانستان در این کشور تامین خواهیم کرد و برنامه صلح ما باعث شد که مردم ابعاد مختلف جنگ را تحلیل و درک کرده و برای ارزش‌های نظام موجود خویش مبازره کنند.”

وی خاطر نشان کرد درک مردم نسبت به ابعاد جنگ و خشونت هر روزعمیق‌تر می‌شود و ملت دفاع از نظام و ارزش‌های نظام موجود را مسوولیت‌های اصلی خویش می‌دانند.

او اظهار داشت که مردم با ابراز اراده خود در لویه جرگه مشورتی صلح، حدود تعامل در صلح و مذاکره را برای حکومت تعیین کرده‌اند و رهبری حکومت از این حدود، عدول نخواهد کرد.

محمداشرف غنی با بیان اینکه ما انعطاف پذیرهستیم نه عقب گرد گفت:” وضعیت امروز سیاه وسفید است، یک طرف می‌خواهد اراده یک حلقه مرموز، مبهم و نقاب پوش را بر ملت تحمیل کند و طرف دیگر ملت است که می‌خواهد خودش برسرنوشت خودش تسلط داشته باشد و با رای خود زعامت را تعیین کند، در این میان معلوم است که انتخاب ملت کجاست و چه رنگ است، با اتکا وحرمت به این اراده ما با دقت به پیش خواهیم رفت”.

آقای غنی گفت:” افغانستان با هیچ ملتی نزاع بنیادی ندارد بلکه نزاع بر موقعیت ما بوده و است و ما این موقعیت را آهسته آهسته به چهار راه با عاید در منطقه تبدیل می‌کنیم، ما دیگر اسیر در قفس گذشته نیستیم بلکه برای ملت راه روشن رسیدن به افق‌های سبز آینده را نوید می‌دهیم”.

وی درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت:” تا یک هفته دیگر کمپاین نامزدان انتخابات ریاست جمهور آغاز می‌شود این دوره فرصتی خوبی برای مردم است تا به برنامه‌های نامزدان توجه کنند و رای خود را به اساس آن به نامزد مورد نظر خود بدهند.”

وی از عدم مداخله کارمندان خدمات ملکی و نیروهای امنیتی در امور انتخابات اطمینان داده گفت:” آنها در انتخابات بی‌طرف خواهند بود و ما “اصول رفتاری” و طرزالعمل واضح را تا یک روز دیگر منتشرخواهیم کرد تا همه مطمین شوند که نیروهای دفاعی و امنیتی ما سرمایه ملی ما هستند نه ملکیت شخصی و یا ساحه نفوذی گروه‌ها و حلقات سیاسی”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *