• انتشار: 11 جولای 2017
  • ساعت: 12:46
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22495
پرینت

غنی: من جیغ می زنم اما به هیچ فعالیت مدنی توهین نکرده ام

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در پی سخنان اخیر محمد محقق، معاون ریاست اجرایی کشور گفت که من جیغ می زنم اما به هیچ راهپیمایی و فعالیت مدنی توهین نکرده ام.

اقای محقق روز گذشته (دوشنبه) در نشستی خبری که در منزلش دایر شده بود، ضمن انتقاد از رویکردهای رئیس جمهوری گفته بود که در نشست های کابینه جیغ می زند و وزیران را توهین می کند.

معاون ریاست اجرایی ادامه داده بود که وضعیت کنونی کشور بحرانی و شکننده است و سیاست حذف، تحقیر و بی آبروکردن رهبران سیاسی راه حل بحران افغانستان نیست.

آقای محقق خاطرنشان کرد که کسانی تحقیر شده اند که میلیون های رای پشت سر خود دارند و این برای آنان قابل قبول نیست که یک جانبه گرایی ادامه داشته باشد.

اخیرآ یکبار دیگر تنش ها بین ریاست جمهوری و سه حزب جمعیت، جنبش و وحدت اسلامی مردم افغانستان بالا گرفته و مقام ها به صورت غیر مستقیم به همدیگر اتهام وارد می کنند.

همچنین روز گذشته آقای محقق گقته بود که عبدالرشید دوستم برای معالجه به ترکیه سفر کرده است اما رییس جمهوری در پیوند به سفر معاون اولش به ترکیه، گفت که جنرال دوستم به اجازه‌ی دادستان کل کشور به ترکیه سفر کرده است.

آقای غنی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که موضوع عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست جمهوری یک موضوع قضایی است، مربوط به نهادهای عدلی و قضایی می‌شود و حکومت در این مورد “بی‌طرف” است.

احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان و از مخالفان سیاسی جنرال دوستم ماه‌ها پیش مدعی شد که آقای دوستم و نه محافظش او را اذیت جنسی کرده‌اند. این قضیه اکنون تحت بررسی ارگان‌های عدلی و قضایی کشور قرار دارد.

اخیرن آقای دوستم “برای معالجه” به ترکیه سفر کرد و رییس جمهوری گفت که نظر به قانون دادستان کل به آقای دوستم اجازه داده است که برای درمان به خارج از کشور سفر کند.

سفر به سه کشور آسیای میانه

رییس جمهور غنی گفت که سفرش به کشورهای تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان به هدف رابطه‌ی اقتصادی وموضوع برق در آن یک از مبحث‌های عمده بود.

او توضیح داد که در قدم نخست ولایت‌های شمالی، شمال غربی و غربی از نتیجه‌ی سفرش به سه کشور یادشده، متاثر می‌شود.

رییس جمهوری افزود که ازبیکستان و تاجیکستان آماده‌اند که برق‌شان را به میزان زیاد در اختیار افغانستان قرار بدهند.

آقای غنی خبر داد که در آینده‌ی نزدیک به ازبیکستان سفر می‌کند و با این سفر راه آهن این کشور به طرف افغانستان باز می‌شود.

گفت‌وگو با نخست وزیر پاکستان

آقای غنی گفت که در حاشیه‌ی نشست کاسا ۱۰۰۰ در تاجیکستان، با نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مورد موضوع‌های سیاسی اخیر گفت‌وگو کرده است.

در پاسخ به پرسش یک خبرنگار در مورد بحث روی خط دیورند گفت: “با نخست وزیر پاکستان در مورد خط دیورند صحبت نکرده‌ام.”

رییس جمهوری همچنین افزود که هنوز با پاکستان به توافقی نرسیده است و در پیوند به فشار‌های اقتصادی پاکستان بر افغانستان گفت: “افغانستان از نگاه فشار اقتصادی تحت تاثیر نیست.”

به گفته‌ی آقای غنی، پاکستان برای وصل شدن به آسیای میانه به افغانستان نیاز دارد.

آقای غنی در پیوند به گفته‌های رییس جمهوری ایران درباره بندهای آب افغانستان، گفت که “از گفته‌های رییس جمهوری ایران تعبیرهای متفاوت صورت گرفته است.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *