• انتشار: 29 جولای 2019
  • ساعت: 15:37
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 36403
پرینت
روز ملی بیرق در کابل گرامی داشته شد

غنی معنای رنگ های بیرق افغانستان را توضیح داد

در مراسم گرامی داشت از روز ملی بیرق که امروز دوشنبه در کابل برگزار شد رئیس جمهور غنی معنای رنگ های بیرق افغانستان را توضیح داد.

اشرف‌غنی رییس‌جمهور، گفت استفاده از پرچم در زمان «یما»، پادشاه افسانه ای افغانستان در این کشور رواج یافت و در دوره های مختلف با نام های متفاوت از آن یاد شد.

رییس‌جمهور به سه رنگ پرچم افغانستان اشاره کرد و گفت، رنگ سیاه سمبل روزهای تاریک است که در آن تلاش‌های «ناروا» برای از بین بردن هویت افغانستان صورت گرفت. آقای غنی افزود رنگ سرخ سمبل خون است و به مفهوم این که شهروندان افغانستان این کشور را با خون خود «کمایی» کرده و «هدیه» کسی نیست. رییس‌جمهور غنی گفت: «رنگ سرخ بیرق نشانه‌ی عزت خون شهدای ما می‌باشد و به هیچ کسی اجازه تکرار روزهای سیاه را نمی‌دهیم و رنگ سبز بیرق ما سمبل سرسبزی و شادابی و باورمندی به آینده است.»

اشرف‌غنی در سخنان کوتاهی از نیروهای امنیتی به‌خاطر این که پرچم ملی افغانستان را در اهتزاز نگهداشته‌اند، ابراز قدردانی کرد.

او با تاکید بر این‌که به قانون اساسی، ارزش‌های اسلامی و وحدت ملی تعهد می‌کند، گفت: «با حمایت مردم خویش از وطن با عزم قوی حفاظت می‌کنیم، زیرا زمانی که عزم وجود داشته باشد، هرچیز ممکن است و بازسازی قصر دارالامان نشانه‌ این عزم قوی ما می‌باشد.»

در همین‌حال، عبدالرشید ایوبی از مشاروان اشرف‌غنی، می‌گوید بعد از ظهر امروز، پرچم ملی از چهارراهی دهمزنگ تا قصر دارالامان طی مراسم «شاندار» حمل می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *