• انتشار: 31 اکتبر 2016
  • ساعت: 13:14
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 14962
پرینت

غنی: دخالت در امور نهادهای عدلی جرم است

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری می گوید که خودم در امور نهادهای عدلی دخالت نکرده ام و به هیچ کسی اجازه نمی دهم که در امور نهادهای عدلی و قضایی دخالت کند.

آقای غنی امروز دوشنبه در چهارمین کنفرانس سراسری دادستانان در ارگ ریاست جمهوری گفت که به استقلالیت نهادهای عدلی و قضایی احترام باید گذاشته شود و دخالت در امور عدلی جرم محسوب می شود.

رئیس جمهوری افزود که دادستانی حق دارد کسانی که در امور نهادهای عدلی دخالت می کند و مجرم را در هر سطحی محاکمه کند.

براساس گفته های رییس جمهوری؛ از مامور پایین رتبه، تا شخص رییس جمهور تابع قانون است و دادستانی در هر سطحی اگر قانون شکنی را دید باید با آن برخورد قانونی کند.

غنی با تاکید بر اینکه دادستانی باید کاملا غیر سیاسی و مستقلانه به تمام قضایا رسیدگی کند افزود: “زمانیکه میگوییم لوی سارنوالی یک ارگان مستقل است، به این معنی است که کارکرد آن کاملاً غیر سیاسی و تماماً مسلکی است و نباید کشمکش های سیاسی تاثیری بر آن بگذارد”.

آقای غنی با بیان اینکه تحولات به میان آمده در طول چند سال گذشته امیدوار کننده است، اظهار داشت که گامهای محسوسی برای مبارزه با فساد در چند سال گذشته برداشته شده و اصلاحات به اجرا گذاشته شده، موجب دلگرمی مردم، حکومت و جامعه جهانی شده است.

رییس جمهور غنی افزود: یکی از این اصلاحات این بوده که در جا بجایی کادرها ضوابط جای روابط را گرفته و دادستانی تبدیلی ها و تقرری ها را بر اساس شایستگی انجام داده است.

رییس جمهور با بیان اینکه “هر پیشنهادی که براساس شایستگی و بی طرفی پیش من برسد، چشم پت امضاء می‌کنم” افزود که معیارات شایستگی “پیشینه پاک”، “توانایی مسلکی”، فهم حقوقی و “تعهد کاری” در اصلاحات اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

آقای غنی افزود: دادستانی که براساس این معیارات دست به اصلاحات میزند و شایستگی خود را بر پایه این موازین به اثبات میرساند، خود و فعالیت هایش مورد حمایت های قاطع ما قرار می‏گیرد.

رییس جمهور خطاب به دادستانان تاکید کرد که به جرئت و شجاعت به پیش بروید و هیچ تردیدی را به خود راه ندهید، زیرا دولت و ملت در کنار شما است و ما شما را در این مسیر هیچگاه تنها نخواهیم گذاشت.

براساس گفته های رییس جمهور غنی؛ لوی سارنوالی مانند سایر ادارات هنوز از کمبود کادرهای ورزیده رنج میبرد و نیاز به تربیت شمار بیشتری از کادرهای متخصص در این دستگاه دیده میشود.

آقای غنی افزود که این کار برای ما یک اولویت است و میخواهیم شمار کافی نیروی متخصص و متعهد داشته باشیم تا به همه نیازمندی های این عرصه پاسخگو باشد.

او تصریح کرد که کندی های که در اجرای برخی از پرونده ها صورت می‏گیرد ناشی از کمبود کادرهای متخصص کافی برای رسیدگی به آنها است و باید این مشکل حل شود.

رییس جمهور همچنان با اشاره به “جندر” در ادارات عدلی و قضایی ابراز خرسندی کرد که در ادارات دادستانی عدالت جنسیتی به خوبی مورد توجه قرار گرفته است و سهم خانم‏ها نسبت به گذشته افزایش یافته و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

رییس جمهور برقراری ارتباط دادستانی با ادارات زیربط و بوجود آوردن هماهنگی میان این ادارات را از دست آوردهای لوی سارنوالی عنوان کرده افزود که از این طریق راه های تطبیق قانون و اجرای عدالت به شکل بهتر هموار خواهد شد.

آقای غنی هم‏چنان با بیان اینکه تلاش های لوی سارنوال برای افزایش معاشات سارنوالان، مورد استقبال حکومت قرار گرفته؛ متعهد شد که سارنوالان به زودی شاهد افزایش دست‌مزد و مزایای کارمندی شان در این بخش خواهند بود.

در همین حال، فرید حمیدی، دادستان کُل کشور در این کنفرانس با تاکید بر مبارزه علیه فساد گفت که هیچ مجرمی از پنجه قانون فرار کرده نمی‏تواند.

او با بیان اینکه حفاظت از حقوق مردم وظیفه ما است و دادستانان با استقلال کامل این کار را می‏کنند خاطر نشان کرد که ما از این استقلالیت با شفافیت، امانت داری و صداقت استفاده خواهیم کرد.

آقای حمیدی همچنان با بیان اینکه ما باید زمینه های را مساعد کنیم تا همه امنیت خود را در آن حس کنند افزود که بعد از این توقیف های غیر ضروری و ممنوع الخروجیت ها متوقف میشود و ممنوع الخروجیت های گذشته نیز بررسی میشود.

آقای حمیدی یادآور شد که سارنوالی می تواند افزون بر تحقیق و جرم شناسی، در بخش استراتیژی سازی نیز به دولت کمک کند.

او خاطر نشان کرد که هفته‌ی آینده نخستین دادگاه علنی مبارزه با فساد اداری در بخش مبارزه با جرایم سنگین برگزار می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *