• انتشار: ۱۴ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۳۰
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 20581
پرینت

غنی: ترکمنستان شریک مهم و همسایۀ استراتیژیک ماست

محمداشرف غنی رئیس جمهوری، در دیداری که با رشید مرادوف معاون صدراعظم و وزیر خارجۀ ترکمنستان در ارگ داشت، اظهار کرد که ترکمنستان شریک مهم و همسایه استراتیژیک ماست.

رشید مرادوف در این دیدار درخصوص همکاری کمیسیون‌های اقتصادی و امنیتی افغانستان و ترکمنستان معلومات ارائه کرده ‌گفت که فعالیت‌های کمیسیون‌های متذکره به‌گونۀ درست آن جریان دارد.

وی خاطرنشان کرد که صلح و ثبات در افغانستان از آرزوهای رئیس‌جمهوری ما است، اما زمانی‌که درخصوص وضعیت امنیتی خبرهای بد را می‌شنویم، نگران می‌شویم.

رئیس‌جمهورغنی نیز تصریح کرد که ترکمنستان شریک مهم و همسایۀ ستراتیژیک ما است و ما از گذشته‌های دور به ترکمنستان در منطقه به عنوان یک کشور استراتیژیک و مهم می‌نگریستیم.

رئیس جمهورکشور گفت که حکومت افغانستان پلان امنیتی چهار ساله را در هماهنگی با ناتو و شرکای بین‌المللی ترتیب کرده‌است که این پلان اهداف چهار ساله را تأمین می‌نماید.

وی افزود که در جریان این چهار سال، کمیت قوای خاص امنیتی ما دوبرابر خواهند شد، همچنان ظرفیت عملیات قوای هوایی نیز افزایش خواهدیافت که مناطق ناامن کشور امن و تحت کنترول حکومت خواهد آمد.

رئیس‌جمهورغنی اضافه کرد که در این اواخر، نیروهای امنیتی ودفاعی افغانستان به گروه‌های تروریستی تلفات سنگین وارد نموده‌اند و شمار زیادی قوماندان‌های آنان کشته شدند. وی یادآورشد که عملیات نظامی علیه داعش تسریع یافته که ریشۀ این گروه در حال نابودی است و این عملیات همچنان ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهورکشور اظهارنمود که اصلاحات بنیادی در چوکات ارگان‌های امنیتی و دفاعی به‌وجود می‌آید که بیشتر روی ایجاد ظرفیت توجه می‌گردد.

رئیس‌جمهورغنی از پیشرفت کار پروژه‌های تاپی و کاسا ۱۰۰۰ و افتتاح بندر آقینه و هم‌چنان رسیدن خط آهن به بندر تورغندی، ابراز خرسندی کرده، گفت که به همکاری میان افغانستان و ترکمنستان در منطقه به چشم نمونه نگریسته می‌شود.

معاون صدراعظم و وزیر خارجۀ ترکمنستان از رئیس‌جمهورغنی به‌خاطر پذیرفتن دعوت رسمی تشکری کرده افزود: شما رهبری هستید که دورنمای وسیع دارید و من آیندۀ افغانستان را تحت رهبری و زعامت شما، روشن می‌بینم.

مرادوف خاطرنشان کرد که افغانستان برای ما نیز به‌عنوان یک کشور مهم و ستراتیژیک محسوب می‌شود و رئیس‌جمهور ترکمنستان در مجالس و نشست‌های خود، همواره افغانستان را به‌مثابۀ شریک قوی و دوام‌دار یاد می‌نماید.

وی با اشاره به اهمیت پروژۀ تاپی گفت که با تطبیق این پروژۀ مهم، همکاری‌های اقتصادی و ثبات منطقه تأمین می‌گردد. وی افزود که روابط همکاری اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ترکمنستان گسترده می‌باشد و ما از روحیۀ نیک تجار افغانستان خرسند می‌باشیم.

وزیر خارجۀ ترکمنستان دعوت رسمی رییس جمهوری اش را به رئیس جمهورغنی تقدیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *