- خبرگزاری رها - http://rahapress.af -

غنی: بدون اصلاح دستگاه‌های امنیتی به امنیت نمی رسیم

آقای غنی که امروز سه شنبه (۱۷ اسد) در ارگ سخنرانی می کرد، گفت: ما عوامل فساد را شناسایی کرده ایم، و نحوۀ اجرای اصلاحات را تشخیص داده ایم. ما با پشتیبانی مردم می توانیم دست استفاده جویان را از این دستگاه ها کوتاه کنیم.

رئیس جمهوری در سخنان امروز خود همچنین گفت که مدیریت جنگ بدون اصلاحات صورت نمی گیرد. یک دلیل عمده‌ی تلفات نظامیان کشور در میدان‌های جنگ به خاطر وجود فساد است.

او شخص و یا گروهی خاصی نام نبرد، اما اضافه کرد که دزدی در نهادی‌های امنیتی و دفاعی از سوی کسانی است که به واسطه و از طریق فساد مقرر شده‌اند.

وی همچنین ادامه داد، چرا موضوع تدارکات اینهمه سبب اعتراض شده است؟ به دلیل اینکه در این دو و نیم سال زمینه اختلاس صدها میلیون دالر گرفته شده است.

رئیس جمهوری اضافه کرد، کسی که از طریق فساد اداری مقرر می‌شود، یک دستگاه را فاسد می‌کند. افغانستان زمانی آباد می‌شود که مجرمانی که به هر کسی که وابسته باشند، محاکمه شوند.

میرزاولنگ و تغییر جنگ تروریستان

رئیس جمهوری در قسمتی از سخنان امروز خود به فاجعه ای که در روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد سرپل رخ داده است، اشاره کرد و گفت که جنایتی که در میرزا اولنگ رخ داده است نمونه ای تازه از تغییر نوعیت جنگ است بدان گونه که نمونه های دیگرش را در هرات و قبل از آن در غور شاهد بودیم.

او در ادامه افزود، علت عمده تغییر در شیوه های جنایت دشمنان شکستی است که آنان در جنگ رودررو خورده و امید خود را به برنده شدن در میادین نبرد از دست داده اند.

غنی تصریح کرد، با آنکه پهنای جنگ از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب گسترده شده است، اما در هر نقطه ای که دشمن سر بالا می کند با قوت سرکوب شده و با تحمل تلفات سنگین از میدان پا به فرار می گذارد.

گفتنی است که گروه تروریستی طالبان چند روز پیش به روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل حمله کرد و بیش از ۵۰ تن را تیرباران و ۱۵۰ خانواده را اسیر گرفته است.

محمد اشرف غنی اما می گوید که دشمن برای جبران شکست های خود به جان مردم بی دفاع ما افتاده و مرتکب جنایات فجیع می شود، تا انتقام خود را از نمازگزاران، معلمان، کشتمندان و دیگر اقشار بی دفاع ما بگیرد. اکنون نیروی ما از هر دو استراتژی دفاع و تهاجم کار می گیرد تا توانایی جنایت را از دشمنان کشور سلب کنند.

محمدظاهر وحدت، والی سرپل بارها طی روزهای گذشته از طریق رسانه های اجتماعی و گروهی درخواست کمک کرده است اما تاکنون هیچ نیروی به منطقه اعزام نشده است.