• انتشار: ۲۶ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۴:۲۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33720
پرینت

غنی، رئیس جمهوری قوم‌گرا و انحصار طلب به تمام معنا!

به باور آقای معترف گزینش این دو پشتون (داوودزی و امرخیل) در راس لویه جرگه، بیان‌گر تبعیض آشکار و بیماری قومیت‌زدگی غنی احمدزی است.

براساس شواهد موجود، افغانستان در دوران حکومت وحدت ملی بیش از پیش در گودال تعصب و تبعیض فرو رفته‌است و رئیس جمهور غنی با عزل و نصب‌های بی‌مورد خود نشان داده که فردی قوم‌گرا و انحصار طلب به معنای واقعی  کلمه است.

هارون معترف، فعال سیاسی و رئیس جنبش گذار، در مطلبی در فیس‌بوک می‌نویسد: « در آخرین مورد، اشرف‌غنی یک شخص بدنام به نام امرخیل که مهندس انتخابات گوسفندی در ۱۳۹۳ بود را صلاحیت‌دار لویه جرگهٔ مشورتی گماشته است.»

این فعال سیاسی می‌افزاید: « رئیس جمهور غنی، از سویی محمد عمر داوودزی، رییس دارلانشای «شورای عالی صلح» را با حفظ سه پُست دولتی، مسوول عام و تام لویه جرگه توظیف کرده اند.»

به باور آقای معترف گزینش این دو پشتون (داوودزی و امرخیل) در راس لویه جرگه، بیان‌گر تبعیض آشکار و بیماری قومیت‌زدگی غنی احمدزی است.

وی تأکید می‌کند: « محمد کریم خلیلی، رییس شورای عالی صلح است، اما کسی به دهن او پیاز را هم پوست نمی‌کند، چون او یک هزاره است و تمام صلاحیت شورای عالی صلح در دست رییس هزاره نه، بلکه در اختیار یک عضو پشتون است.»

هارون معترف در بخش دیگری از مطلب خود می‌نویسد: «در حکومت قومی که غنی در راس آن باشد، اقوام غیر پشتون صلاحیت اجرایی ندارند و دیگران باید بپذیرند که اقوام‌ درجه چندم هستند.»

وی می‌افزاید: « نمی‌دانم شونیست‌ها چه‌فکر کرده‌اند و تا کی این وضعیت را ادامه می‌دهند؟ تعیین افراد در نظام فعلی از راس تا قاعده ملوث به باورهای قومی و نژاد‌پرستانه، کشور را هر روز به انفجار نزدیک می‌سازد.»

به باور هارون معترف در  کشوری مثل افغانستان که عدالت اجتماعی تأمین نمی‌شود، خدمتگزاری زیر پرچم قوم‌گرایی معنا پیدا می‌کند. این نکته به وحدت ملی ضربه زده و زمینه تجزیه  کشور را فراهم می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *