• انتشار: ۲۸ ثور ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۸:۳۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20947
پرینت
کمیته مصونیت خبرنگاران:

غفلت وظیفه ای نیروی امنیتی باعث حمله بر تلویزیون ملی در ننگرهار شد است

کمیته مصونیت خبرنگاران حمله بر تلویزیون ملی در ننگرهار را جنایت جنگی دانسته و افزوده اند که غفلت وظیفه‌یی نهادهای امنیتی ، سبب این حمله خونین شده است.

 

حمله‌ی روز گذشته بر تلویزیون ملی در ننگرهار موجی از نگرانی های نهادهای صنفی خبرنگاری و خبرنگاران را بر انگیخته است.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان، از نهادهای امنیتی و مسوولان محلی در ننگرهار انتقاد کرده می‌افزاید که نهادهای کشفی چهار روز پیش از رویداد، در مورد طرح چنین حمله بر چهار نهاد دولتی به شمول ساختمان رادیو تلویزیون ملی ، مسوولان محلی ننگرهار را در جریان گذاشته بودند اما به دلیل غفلت وظیفه‌یی کمتر به آن موارد رسیده‌گی کردند.

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان در مورد کم کاری‌های مسوولان گفت:”حکومت حتا در تامین امنیت رادیو تلویزیون ملی عاجز مانده است اگر حکومت اقدام جدی برای تامین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران نکند، بیشتر رسانه‌های خصوصی مورد هدف قرار خواهد گرفت.”

به باور کمیته مصونیت سال ۲۰۱۶میلادی و پنچ ماه نخست امسال،بدترین سال برای خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی بوده است.

در رویداد خونین ننگرهار، چهار تن از کارکنان تلوزیون ملی ننگرهار جان باختند و یک تن دیگر زخمی شده است.

مسوولیت این رویداد را گروه داعش بر عهده گرفته است، و نخستین بار است که دفتر یک رسانه حکومتی از سوی این گروه مورد حمله قرار می‌گیرد.

هدف قرار دادن نهادهای رسانه‌یی در کشور، خالی از تاثیر بر کار خبرنگاران نخواهد بود.

آزادی بیان و رشد رسانه‌های همگانی یکی از بزرگترین دستاوردهای حکومت در پانزده سال پسین بوده است. خبرنگاران با صدها چالش توانسته اند تا پرچم آزادی بیان را در قله‌های بلند آن نگاه بدارند اما در این سال‌ها ده‌ها تن از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌یی جان‌های‌شان را از دست داده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *