• انتشار: ۲ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۳:۴۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10253
پرینت

عواید معادن زغال سنگ سمنگان در شش ماه گذشته به یک میلیارد افغانی رسید

مقام های دولتی در ولایت سمنگان می گویند که عواید شش ماه اول سال مالی معادن ولسوالی دره صوف بالای سمنگان به بیش از یک میلیارد افغانی رسیده است.

عواید سال گذشته این معادن در این مدت زمان ۸۶۰ میلیون افغانی بوده است که امسال ۱۶۶ میلیون افغانی افزایش داشته است.

به نقل از خبرگزاری پژواک؛ انجنیرعبدالجبار حمیدی آمر نمایندگی تصدی زغال سنگ شمال درسمنگان، گفته که عواید یادشده از دو معدن بزرگ زغال سنگ در مناطق «دهانۀ تور» و «شباشک» دره صوف بالا است .

استخراج این معادن، توسط مردم صورت مى گیرد و دولت در بدل هر تن زغال سنگ ١۵٠٠ افغانى محصول اخذ مى کند.

آقای حمیدی، افزایش تقاضا براى زغال سنگ را عامل افزایش عواید این معادن خواند؛ اما محمدصدیق عزیزى مسوول مطبوعات ولایت سمنگان گفت که به دلیل افزایش میزان بیکارى در کشور، جوانان بیشتر به کار کردن در معادن زغال رو آورده و این کار، سبب افزایش استخراج و عواید بیشتر شده است.

به اساس معلومات احمدعلی حسنی ولسوال دره صوف بالا، در حال حاضر در این معادن نزدیک به ده هزار تن از باشندگان ولایات مختلف کشور، در حدود یک هزار تونل استخراجى کار مى کنند.

وى گفت که قبلا حدود هشت هزار تن، در حدود ٧٠٠ تونل استخراجى این معادن کار می‌کردند.

قابل ذکر است که در حال حاضر، از این معادن روزانه ده ها موتر زغال به ولایات مختلف کشور و حتى پاکستان انتقال داده می‌شود.

زغال سنگ دره صوف، در سال  ١٣۴۵ توسط افراد محلی کشف گردید. متخصصین شوروى وقت و آلمان در سال ١٣۴۶ بیش از ١۵٠ میلیون تن زغال سنگ در این معادن تخمین کرده بودند.

قرار معلومات مسوولین،  معادن زغال سنگ به شکل کمربند در طبقات مختلف سلسله کوه های هندوکش واقع شده، که از ولایت بدخشان شروع تا تخار، بغلان، سمنگان، بامیان و سرپل امتداد یافته و به معدن سبزک هرات منتهی مى گردد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *