• انتشار: 25 نوامبر 2015
  • ساعت: 21:13
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 4653
پرینت

علت بمباران شفاخانه کندز، تشخیص غلط موقعیت اعلام شده است

تشخیص غلط سرنشینان هواپیمای آمریکایی از موقعیت شفاخانه داکتران بدون مرز، علت بمباران این شفاخانه در کندز اعلام شده است.  

یک ماه پیش یک هواپیمای جنگی (AC-130) بر شفاخانه داکتران بدون مرز در کندز حمله کرد که باعث کشته و زخمی شدن بسیاری ها شد.

بر اساس گزارشی که امروز بدست رسیده، سرنشینان این هواپیما پس از اینکه تصور کردند این شفاخانه یک ساختمان دولتی است که در تصرف طالبان قرار دارد آتش گشودند که این آتش باری نیم ساعت به طول انجامید و بسیاری ها از جمله کارکنان شفاخانه داکتران بدون مرز کشته و زخمی شدند.

این گزارش می گوید که سرنشینان این هواپیما به تشریحات فیزیکی که از سوی نیروهای امنیتی افغانستان ارائه شده بود اتکا کردند که سبب شد هدفی غلط را مورد شلیک خود قرار دهند.

گزارش می افزاید هدف اصلی که یک ساختمان دولتی بود و گفته می شد که در تصرف طالبان است و به عنوان زندان از آن استفاده می کردند، ۴۵۰ یارد (حدودا ۴۰۰ متر) از موقعیت شفاخانه داکتران بدون مرز فاصله داشت.

گزارش می گوید بر اساس تحقیقات انجام شده، هیچ کدام از سرنشینان هواپیما و یا فرمانده نیروهای خاص آمریکا نمی دانستند که هدف آنها غلط بوده است.

گفتنی است که پیش از آنکه فرماندهان غلط بودن هدف را تشخیص دهند، هواپیما در طول مدت تقریبا ۲۵ دقیقه بیش از ۲۱۰ بمب بر این شفاخانه شلیک کردند.

گزارش می افزاید که در جریان این حمله، ۳۱ غیر نظامی کشته و ۲۸ تن دیگر بشدت زخمی شدند. تحقیقات اما می گوید آمار تلفات غیرنظامیان پس از پایان حمله افزایش نیز یافت.

تیم تحقیق که به رهبری آمریکا انجام شد متشکل از نمایندگانی از ناتو و دولت افغانستان بود. آنها موظف شده بودند که تنها در خصوص ابعاد واقعی ماجرا تحقیقات کنند و هیچ گروه و یا نهادی را متهم و مقصر نخوانند.

یک تحقیق دیگر نیز توسط نظامیان آمریکایی در این خصوص صورت گرفت تا جزئیات بیشتر را بررسی کرده و مسئول این رویداد را مشخص کنند. جنرال جان کمپبل فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز قرار است توضیحات کوتاهی که تقریبا ۳۰۰۰ صفحه می باشد درباره این گزارش طی یک کنفرانس مطبوعاتی بدهد.

مسئولان در شفاخانه داکتران بدون مرز اوایل ماه جاری در گزارش خود نوشتند که چندین داکتر و پرستار/نرس فورا پس از این حمله کشته شدند، و بیمار هایی که نتوانستند از محل حادثه فرار کنند همانجا در آتش سوخته و کشته شدند. کارمندان این شفاخانه ۱۸ مرتبه تلاش کردند تا از طریق مسج و یا تماس به مقامات آمریکایی و یا افغان درباره اشتباه هدفشان اطلاع دهند.

گزارش مسئولان این شفاخانه می افزاید مراجعینی که در شفاخانه حضور داشتند نیز هنگام فرار از ساختمان اصلی این شفاخانه با شلیک آمریکایی ها مواجه شدند و حتی شخص معلولی که با ویلچرش قصد فرار داشت نیز کشته شد.

گزارش می گوید تیم تحقیق هیچ شواهدی یافت نکرده است که نشان دهد آمریکایی هایی که در این حادثه دخیل بودند به صورت آگاهانه به این شفاخانه حمله کردند. این گزارش همچنین می افزاید که فرماندهان اصلی آمریکایی، سرنشینان هواپیمای (AC-130) و مقامات افغانی به فهرست “هدف ممنوع” دسترسی نداشتند.

بر اساس قوانین جنگ آمریکا، هیچ شفاخانه و یا تسهیلاتی مشابه نباید مورد حمله قرار بگیرد.

گزارش می گوید که همچنان مشخص نیست که آیا فرمانده نیروهای خاص آمریکایی که در زمین حضور داشت و فرمان حمله را صادر کرد مختصات/کواردینت موقعیت شفاخانه داکتران بدون مرز را هنگام حمله داشته است و یا خیر. اما گزارش علاوه می کند که این شفاخانه مختصات/کواردینت موقعیت خود را در ولایت کندز در ۲۹ سپتامبر، چهار روز قبل از حادثه، به مقامات آمریکایی در کابل و مقامات دولتی افغانستان ارائه کرده بود.

گزارش می گوید این اطلاعات مهم اما به دست سرنشینان هواپیمای (AC-130) نرسیده بود.

این گزارش در پایان توضیحات خود می نویسد تشخیص غلط موقعیت شفاخانه داکتران بدون مرز در هنگام حمله و اتفاقات پس از آن، نتیجه چندین اشتباه انسانی بوده است، که متشکل از روند و فرایند/پروسه ناقص و کارکردن نادرست تجهیزات در زمان حمله بوده است که اگاهی درست از موقعیت را محدود کرده بود.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *