• انتشار: ۱۵ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۱۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 27992
پرینت

عطا نور: ایجاد ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نهایی گردیده است

عطا محمد نور والی پیشین بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی می گوید که گفتگوها برای ایجاد ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نهایی گردیده و به زودی این ائتلاف به طور رسمی در کابل اعلام می شود.

لازم به ذکر است که شماری از شخصیت های برجسته سیاسی پنجشنبه گذشته در محل اقامت جنرال عبدالرشید دوستم معاون ریاست جمهوری در شهر آنقره ترکیه دیدار کردند که در این دیدار، گفتگوها برای ایجاد ائتلاف بزرگ ملی افغانستان نهایی گردید.

در این دیدار شخصیت های چون احمد ضیا مسعود، عطا محمد نور، ظاهر قدیر، همایون همایون، لالی حمیدزی و جنرال عبدالرشید دوستم و نمایندگانی از شوارهای مردمی لوی کندهار، لوی مشرقی و لوی پکتیا حضور داشتند و درباره ایجاد این ائتلاف بزرگ بحث و گفتگو کردند.

عطا محمد نور در صفحه اجتماعی اش نوشته است که «در این ائتلاف، بزرگانی از شوراهاى لوی قندهار، لوی پکتیا، لوی مشرقی در محوریت احزاب سیاسی و قدرتمند افغانستان (جمعیت اسلامی افغانستان، جنبش ملی اسلامی افغانستان، حزب وحدت مردم افغانستان) به شمول شوراها و نهادهایی ‌که قبلا عضویت شورای عالی نجات افغانستان را حاصل کرده بودند، حضور خواهند داشت.»

به گفته ی وی، «این ائتلاف در تقویت نظام و اصلاح حکومت کار کرده و‌ هم‌ چنان نقش اساسی و عمده را در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها، پارلمان و ریاست جمهوری ایفا خواهد کرد.»

آقای نور تاکید می کند که «این ائتلاف تلاش می‌کند تا انتخابات شفاف، عادلانه و به دور از تقلب برگزار شود. هدف دیگر ایتلاف حمایت از پروسه صلح، تأمین ثبات در کشور و بقیه موارد مهم، با در نظر گرفتن منافع ملی خواهد بود.»

لازم به ذکر است که آقای نور در حالی سخن از ایجاد «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» می زند که وی پیش تر طی یک اتحاد، با محمد محقق معاون ریاست اجراییه و جنرال عبدالرشید دوستم معاون ریاست جمهوری «ائتلاف نجات افغانستان» را تشکیل دادند.

از آن زمان تاکنون، آقای محقق و عطا نور همواره خواهان بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *