• انتشار: 17 ژانویه 2018
  • ساعت: 15:09
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25736
پرینت

عطا محمد نور نشان داد که هنوزم هم امپراتور شمال است

عطا محمد نور والی مستعفی و یا کنار زده شده ولایت بلخ در میان التهاب های فراوان سیاسی روز گذشته (سه شنبه) به محمد داوود والی جدید بلخ که از سوی دولت انتخاب شده اجازه داد وارد این ولایت شده و در مراسم تدفین پدرش اشتراک نماید.

 

انجینر محمد داوود پس از آنکه از سوی رئیس جمهوری به عنوان والی بلخ انتخاب شد، برای اولین بار روز گذشته به طور رسمی وارد ولایت بلخ شد.

عطا محمد نور که گاها او را امپراتور شمال نیز می نامند و از سال ۲۰۰۴ تاکنون در پست ولایت بوده است، حکم محمد اشرف غنی مبنی بر برکناری خودش را نپذیرفت.

گرچه حکومت می گوید که عطا محمد نور استعفا نامه اش را قبلا به رئیس جمهوری داده بود، اما عطا نور می گوید که آن استعفانامه با قید پیش شرط هایی داده شده بود و اکنون که آن پیش شرط ها محقق نشده اند، نامه استعفای او نیز معنایی ندارد.

کشمکش های دولت با عطا محمد نور که بسیاری ها بیم از به خشونت کشیده شدن آن دارند، بسیار در زمان نامناسبی گریبان گیر دولت افغانستان شده است، آن هم زمانی که دولت با اوضاع وخیم امنیتی که درگیر با طالبان و گروه داعش بوده مواجه است.

لازم به ذکر است که کشمکش های دولت با عطا حتی سبب نگرانی واشنگتنی ها شد و طی یک تماس تلفنی که آقای غنی با مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا داشت این مسئله در میان گذاشته شد.

کاخ سفید آمریکا با انتشار خبرنامه ای نوشته است: “مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا بر حمایت از انتقال مسالمت آمیز قدرت در شمال افغانستان تاکید دارد.”

برخی منابع به خبرگزاری فرانسه گفته اند که پس از توافقی که میان غنی و عطا محمد نور حاصل شد، محمد داوود اجازه یافت تا از کابل به سمت مزارشریف پرواز کند و در مراسم تدفین پدرش اشتراک نماید.

براساس این توافق، داوود پس از اتمام مراسم تدفین پدرش به کابل بازخواهد گشت. این خود می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که عطا محمد نور با وجود اینکه از رهبری ولایت بلخ خلع شده است، اما همچنان قدرت خود را دارد.

انجینر محمد داوود بلافاصله پس از خروج از میدان هوایی مزارشریف توسط موترهای زره از میدان هوایی خارج شد.

تلاش برای قدرت

طی یک ماه گذشته عطا محمد نور تقریبا سخنرانی های هر روزه ای را در میان هوادارن خود داشته است.

حزب جمعیت اسلامی که عطا محمد نور ریاست اجرایی آن را بر عهده دارد در بن بست مذاکرات با ارگ ریاست جمهوری گیر مانده است؛ دولتی که تلاش دارد برای حل مناقشات راه حل مسالمت آمیز پیدا کند و از خشونت جلوگیری نماید.

آقای نور روز گذشته گفت: “من والی بلخ هستم و در این پست نیز خواهم ماند، مگر اینکه توافقی میان حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری حاصل شود. من با هر تصمیم جمعیت موافق هستم.”

یکی از نزدیکان آقای محمد داوود گفته است که انجینر محمد داوود هنگام ورودش به مزارشریف اجازه داشت که سه محافظ با خود داشته باشد و می تواند به عنوان یک شهروند عادی در ولایت بلخ بماند. اگر آقای داوود اقدام به هر گونه فعالیت سیاسی کند، باید بلخ را تایید کند.

در همین حال، آقای عطا غیر مستقیم گفته است که احتمالا در انتخابات سال ۱۳۹۸ ریاست جمهوری خود را کاندید خواهد کرد.

از سوی دیگر، آقای غنی که هنوز تایید نکرده که در انتخابات بعدی اشتراک می کند و یا خیر، اما بسیاری از دیپلمات های غربی می گویند که او در حال تلاش برای ضعیف ساختن و یا حذف رقیبان احتمالی خود است.

یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفته است: “غنی معتقد است که دوران اربابان جنگ به اتمام رسید است و تلاش دارد که از عطا نور در این خحصوص یک الگو بسازد.”

به گفته ی تحلیل گران، عطا محمد نور همواره یک دردسر برای غنی بوده است.

عطا محمد نور بار دیگر اخیرا خواستار بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری شده است. آقای دوستم که در ترکیه بسر می برد گفته می شود چندین بار از ورود او به کشور جلوگیری شده است.

او متهم به آزار جنسی و شکنجه احمد ایشچی یکی از سیاستمداران پیشین افغانستان است. آقای دوستم اما این اتهام را رد می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *