• انتشار: ۱۰ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۱:۴۵
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 30188
پرینت
پژوهشگر اسرائیلی

عزل بن سلمان قطعی شده است

«آیدی کوهین» پژوهشگر مطالعات راهبردی ‘بگین- سادات’ بامداد پنجشنبه در تویترش نوشت: ولیعهدی احمد بن عبدالعزیز و جانشینی وی به جای محمد بن سلمان قطعی شده است.

به گزارش رها، کوهین در صفحه توئیتری خود نوشت: آمریکا عزل محمد بن سلمان موضوع ولیعهدی احمد بن عبدالعزیز را خاتمه یافته تلقی کرده است.
این پژوهشگر اسرائیلی نوشت که براساس مطلبی که روزنامه الکترونیکی «الوطن» سعودی منتشر کرد، وی ریاست هیأت بیعت در ریاض را برعهده خواهد گرفت.
گزارش ها حاکی است شاهزاده ‘احمد بن عبد العزیز برادر پادشاه سعودی روز سه شنبه با وساطت و ضمانت آمریکا و اروپا به کشور خود بازگشته است.
احمد بن عبد العزیز که در ماه میزان گذشته در سخنانی خطاب به تظاهرکنندگان علیه آل سعود در مقابل سفارت عربستان در لندن، پادشاه و ولیعهد این کشور را عامل تمام مشکلات و جنگ یمن دانسته و از تظاهر کنندگان خواسته بود حساب آل سعود را از این دو جدا کنند، از بازگشت به ریاض هراس داشت.
اظهارات این شاهزاده سعودی که در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازتاب بسیاری وسیعی داشته، به خوبی اختلافات و جبهه بندی‌های درون هیأت حاکمه سعودی را آشکار می سازد.
«خالد بن فرحان» شاهزاده مخالف رژیم حاکم سعودی اعلام کرد که فرزندان خاندان سلطنتی در برابر یک چالش جدی قرار گرفته اند، به همین خاطر برای عزل پادشاه و پسرش تلاش خواهند کرد.
شاهزاده خالد گفته بود: محمد بن سلمان یک حکومت ریشه دار ندارد، وی کم سن و سال بوده و چیزی از حکومت داری نمی‌داند و گروهی از شاهزاده‌ها روابط بسیار خوبی با فرماندهان دستگاه‌های امنیتی دارند و قدرت کودتا علیه ولیعهد را دارا می‌باشند.
اظهارات این محقق اسرائیلی پس از آن منتشر می‌شود که روزنامه لوفیگاروی فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک آگاه نوشته بود که ممکن است ‘خالد بن سلمان’ سفیر کنونی عربستان در واشنگتن برای جانشینی برادرش محمد انتخاب شود.
احمد بن عبدالعزیز در نوامبر۲۰۱۷ و ساعاتی پیش از بازداشت ۱۱ نفر از شاهزادگان سعودی توسط بن سلمان، موفق به فرار و عزیمت به آمریکا شد.
وی از ژوئیه تا نوامبر سال ۲۰۱۲ به مدت ۵ ماه وزیر داخله عربستان بود. ‘عبدالله بن عبدالعزیز’ پادشاه پیشین عربستان با برکناری وی، محمد بن نایف را جایگزین وی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *