• انتشار: 1 آگوست 2017
  • ساعت: 23:18
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23139
پرینت

عربستان سالانه ۱۲ میلیارد دالر از حج درآمد دارد

در سال های اخیر حدود ۸٫۳ میلیون تن در حج تمتع و عمره شرکت می کنند که عربستان سعودی از این بابت ۱۲ میلیارد دالر درآمد دارد. براساس گزارش های منتشر شده، حدود ۲۳ میلیارد دالر در عربستان توسط حاجیان مصرف می شود.

به نقل از گزارش بی بی سی؛ در مجموع هشت میلیون و ۳۰۰ هزار نفر، شامل حدود ۱.۹ میلیون نفر برای تمتع و بیش از شش میلیون نفر برای عمره به عربستان رفتند.

گفتنی است که حکومت عربستان، به هر کشور بر اساس جمعیت مسلمانش، سهمیه اعزام زائر می‌دهد. دلیل این محدودیت جلوگیری از ازدحام جمعیت است.

سهمیه‌ها چهار سال قبل به دلیل پروژه‌های ساختمانی مکه حدود ۲۰ درصد کم شده بود و از امسال این محدودیت کم و بیش برداشته شده است.

مبنای محاسبه سهمیه هم معمولا حدود یک نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت مسلمان کشورها است. البته نه به طور دقیق، عددها بالا و پایین دارد.

اندونزی با سهمیه بیش از ۲۲۰ هزار نفر، چهارده درصد کل زائران خارجی را به خود اختصاص داده و پاکستان، هند و بنگلادش در رده‌های بعدی هستند.

جدول بالا سهمیه امسال هشت کشور را نشان می‌دهد که بیشترین جمعیت مسلمان و بالاترین سهمیه‌ را دارند. مبنای محاسبه درصد‌ها، متوسط تعداد زائران خارجی در ده سال اخیر است.

متوسط تعداد زائران در یک دهه اخیر دو و نیم میلیون نفر در سال بوده است. چون حج تمتع در مدت زمان محدودی در سال اتفاق می‌افتد، حکومت عربستان برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، برای هر کشور سهمیه تعیین می‌کند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *