• انتشار: ۲۴ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۲۰:۱۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28246
پرینت

عبدالله: وقتش رسیده که بیش از این خود را فریب ندهیم

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه کشور با اشاره به حملات تروریستی اخیر و افزایش ناامنی ها گفت که «وقتش رسیده که بیش از این خود را فریب ندهیم و با حمایت از نیروهای امنیتی برای امنیت افغانستان دست به کار شویم.»

دفتر ریاست اجراییه گفته است که داکتر عبدالله عبدالله امروز (دوشنبه) در جریان جلسه شورای وزیران که تحت ریاست او برگزار گردید، ضمن تبریکی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، حملات تروریستی پسین به ویژه یورش تروریستی به مستوفیت ولایت ننگرهار را محکوم کرد و به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت.

آقای عبدالله گفت که حوادث دردناک اخیر نشان می ‌دهد که گروهٔ جنایت‌کار طالبان با وجود حسن نیت حکومت وحدت ملی در حرف و در عمل هیچ نوع آمادگی برای گفت ‌وگو از خود نشان نداده است.

وی تاکید کرد: «وقتش است که ما بیشتر از این خود را فریب ندهیم و به یاری خداوند بزرگ و با حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی ‌مان و همکاری مردم در دفاع از مردم و امنیت افغانستان همه دست به کار شویم.»

عبدالله عبدالله گفت که «اولویت‌های مردم افغانستان چیزی دیگری است؛ ولی متأسفانه ما مصروف کارهایی هستیم که برای مردم افغانستان سوال‌ برانگیز می‌باشد.»

رییس اجراییه افزود که «مردم از نظام دفاع کرده‌اند، اما به خواست‌های آنان رسیدگی نشده است. در برخی مناطق تا هنوز شهدا و زخمی‌های‌ آنان را انتقال داده نتوانستیم. قصۀ فاریاب، زابل و فراه همین است. در دشت ارچی و ولسوالی تاله‌ و برفک عین وضعیت است.»

وی ابراز داشت: «وقتی مردم شش ماه در محاصره دفاع می‌کنند و ما از آن‌ها حمایت نمی‌توانیم، باز بیاییم و بگوییم که ما مسوول هستیم و ما مسوولیت بسیار بزرگ داریم. ما می‌توانیم که در قالب الفاظ خود را نجات دهیم، ولی در برابر خدا و مردم چه پاسخی داریم؟»

رییس اجراییه خاطر نشان ساخت: «ما در یک مرحلهٔ سخت تاریخی قرار داریم و مسوولیت بسیار بزرگ داریم. در این زمینه توجه جدی مسوولین امنیتی و دفاعی را خواستار هستیم. ولسوالی‌هایی ‌که در فاریاب یکی پی‌ هم سقوط کردند، مردم محل در دفاع قرار داشتند، ولی به دلیل این ‌که کمک نرسید، بالاخره از آن‌جا آواره شدند. با این وضعیت، هیأت وزارت داخله رفته و شماری را که امنیت بند المار را تأمین می‌کردند، خلع سلاح کردند.»

رییس اجراییه کشور گفت که «در ولسوالی تاله و برفک مردم آواره شدند، راه ولسوالی از شش ماه به این سو مسدود است و وضعیت این ولسوالی بالای امنیت ولایت‌ّهای بغلان، بامیان و سمنگان و سایر ولایت‌ها تأثیر گذار است. در چنین شرایطی، ما جنجال‌های دیگر را برای خود و مردم افغانستان ایجاد می‌کنیم. واقعاً وضعیت به مرحله ‌یی رسیده که من به حیث یک شهروند و به حیث رییس اجراییه افغانستان سرانجام باید موضع واضح و روشن می ‌گرفتم. آخرین فرصت‌ها برای بحث‌ اساسی است که آیا واقعاً ما تعهد به مردم افغانستان داریم یا خیر و یا مصروف کاری هستیم که خود ما می‌دانیم و خود ما خوش هستیم.»

آقای عبدالله گفت که «در چند روز گذشته ما شاهد یک جلسه شورای امنیت ملی و یک جلسۀ سر قومندانی اعلی قوای مسلح نبودیم. در حین حال، هر روز تلفات داریم و مردم افغانستان قتل عام می‌شوند. نیروهای امنیتی را به کشتار دادیم. کی مسوول است و به مردم جواب دهد؟»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *