• انتشار: 18 فوریه 2017
  • ساعت: 23:34
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 18968
پرینت

عبدالله: مراقبت از آثار تاریخی شامل برنامه میثاق شهروندی می شود

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور گفته است که موضوع حفظ و مراقبت از آثار تاریخی افغانستان باید شامل برنامه میثاق شهروندی گردد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور امروز (شنبه) در نشستی با حضور معینان وزارت های مالیه، اطلاعات و فرهنگ، شهرسازی و مسکن، معین خدمات شهری شهرداری کابل، معین ارگان های محل، و رئیس اداره آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت که موضوع حفظ و مراقبت از آثار تاریخی افغانستان باید شامل برنامه میثاق شهروندی گردد.

در این نشست ابتدا، محمد رسول باوری معین و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ با ارایه گزارشی گفت “بر اساس ارزیابی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در سراسر کشور بیشتر از ۵۰۰۰ اثر تاریخی وجود دارد که از آن میان ۱۴۵۹ اثر تاریخی ثبت شده است؛ اما بیشتر آن‌ها در معرض خطر قرار دارند.”

به گفته او، نبود بودجه مشخص، مشکل تدارکات، تداخل کاری با سایر نهادها از مشکلات جدی قانون فعلی حفظ و مراقبت از میراث ‌های فرهنگی است، زیرا مدت ۳۰ سال است که از این قانون بدون تعدیل استفاده صورت می‌گیرد.

همچنین در این نشست، مسئولان دیگر نهادهای دولتی نیز دیدگاه ‌ها و نظریات‌ شان را بیان کردند و پیشنهادات لازم را برای ترمیم و بازسازی و حفظ و مراقبت از میراث‌های فرهنگی با رییس اجرایی کشور در میان گذاشتند.

آقای عبدالله به وزارت اطلاعات و فرهنگ هدایت داد که پیش ‌نویس تعدیل قانون فعلی حفظ و مراقبت از میراث‌ های فرهنگی را بر اساس نیازمندی و اولویت‌های این وزارت تهیه کند تا در جلسه شورای وزیران به بحث گرفته شود.

رئیس اجرایی همچنین به دارالانشای شورای وزیران نیز وظیفه سپرد که یک جلسه جداگانه را با وزارت‌ های انکشاف و دهات و اطلاعات و فرهنگ برگزار کند تا موضوع حفظ و مراقبت از آثار تاریخی نیز شامل برنامه میثاق شهروندی شود.

عبدالله عبدالله ابراز کرد “وزارت‌ های اطلاعات و فرهنگ و شهرسازی مسئولیت دارند تا به ‌زودی روی یک طرح مشترک برای تفکیک کار در زمینه ترمیم و بازسازی آبده‌ های تاریخی به تفاهم برسند”.

در پایان این نشست، رییس اجرایی کشور تأکید کرد که مشکل تدارکات و بودجه حفظ و مراقبت از آثار تاریخی را در کمیسیون تدارکات ملی مطرح می ‌کند تا درباره حل آن اقدام صورت گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *